12. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali Sonuçları Açıklandı

editor
43 Görüntülenme
12. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali Sonuçları Açıklandı

Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi’nin düzenlediği 12. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali sonuçları önceki gün açıklandı. İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir 1 Salonu’nda gerçekleşen ödül töreninin sunumunu Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ayşen İnci yaptı. Soma’da hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan geceye,  aralarında Ayla Algan, Eser Taşkıran, İbrahim Gündoğan, Melih Anık ve Pınar Ataer gibi tiyatro dünyasının tanınmış simaları da katıldı. Gecede 20 kategoride ödüller sahiplerini buldu.

12._UNIVERSITELERARASI_TIYATRO_FESTIVALI_ODUL (1)

Onur Ödülü Üstün İnanç’a
Onur Ödülü bu yıl aynı zamanda Gösteri Sanatları Merkezi kurucusu da olan, tiyatro ve roman yazarı Üstün İnanç’a verildi. İnanç, rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamadı.

Festival’de “en iyi oyun” kategorisinde iki üniversite birden ödüle layık bulundu. Beykent Üniversitesi “Harikalar Avlusu” isimli oyunu ile Yıldız Teknik Üniversitesi ise “Generallerin Beş Çayı” isimli oyunu bu kategorideki ödülü almaya hak kazandı. Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu “Küvet” isimli oyunları ile en iyi reji ve en iyi dramaturji kategorisinde birinci oldu.

12._UNIVERSITELERARASI_TIYATRO_FESTIVALI_ODUL (4)Festival’in “en”leri
Festivalde ışık tasarımı kategorisinde Anadolu Üniversitesi ASD Oyuncuları’nın  Samuel Beckett’in “Oyun” isimli oyununda Derya Eşen’in yaptığı ışık birinci oldu. En iyi kostüm kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları’nın “Generallerin Beş Çayı” oyununun kostümü, en iyi dekor tasarımında Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nün sahnelediği “Uyarca” oyunu dekoru, en iyi müzik tasarımı alanında İnönü Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği “Kanlı Nigar” isimli oyuna Orçun Akgün’ün yaptığı müzikler birinci oldu. En iyi koreografi kategorisinde Senem Oluz’un Yeditepe Üniversitesi Oyuncuları’nın sahnelediği “Tersine Dünya” oyunundaki tasarımı birinci oldu. En iyi makyaj kategorisinde Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu “Küvet” ile En iyi afiş kategorisinde Cem Özüduru’nun Harikalar Avlusu’na yaptığı tasarım birinci oldu. Jüri Özel Ödülü ise kadına şiddet konusunu sahneye taşımaları nedeniyle “Kadın Oyunları” isimli oyunları ile Akdeniz Üniversitesi Oyunevi Tiyatro Topluluğu’na verildi.

Oyunculuk kategorisinde kıyasıya yarış vardı
Komedi ve dram kategorilerinde en iyi oyuncuların belirlendiği Festival’de, oyunculukları ile gelecek vaat eden isimler şöyle belirlendi. Dram kategorisinde en iyi erkek oyuncu ödülünü, Uludağ Üniversitesi Oyuncuları’ndan Selim Karadana Gukuk Kuşu’ndaki performansıyla, Beykent Üniversitesi Beykent Oyuncuları’ndan Emir Ünver Harikalar Avlusu’ndaki oyunculuğuyla birinciliği paylaştı. Bu kategoride Guguk Kuşu’ndaki performansı ile Can Kırıt (Uludağ Üniversitesi Oyuncuları) en iyi yardımcı erkek oyuncu, Harikalar Avlusu’ndaki oyunculuğu ile Zuhal Acar (Beykent Üniversitesi Beykent Oyuncuları) en iyi kadın oyuncu, aynı oyundaki rolüyle Bahar Aksoy en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerine değer bulundu.

Komedi kategorisinde en iyi erkek oyuncu ödülünü Keşanlı Ali Destanı oyunundaki Ali rolüyle Savaş Satış (Çukurova Üniversitesi Drama Topluluğu), aynı oyundaki Nuri rolüyle Kadir Armağan en iyi yardımcı erkek oyuncu, Kadın Oyunları’ndaki rolüyle Cansu Özkurt (Akdeniz Üniversitesi Oyunevi Tiyatro Topluluğu) en iyi kadın oyuncu ve Tersine Dünya oyunundaki rolüyle Sinem Ülker (Yeditepe Üniversitesi Oyuncuları) ödüle değer bulundu.        

Ayla Algan, Eser Taşkıran, İbrahim Gündoğan, Melih Anık, Pınar Ataer gibi tiyatro dünyasından isimlerin yanı sıra Gösteri Sanatları Merkezi eğitmenleri Hilali Mahmutoğlu, Hazer Genceli, Ünver Oral, Dilek Tekintaş, İlknur Açıkel gibi isimler de gecede hazır bulunup gençlere ödüllerini verdiler.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku