23 Nisan’da başlayıp, 6 Mayıs’ta sona erecek 13. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Vanlı çocuklara doyumsuz günler yaşatacak. Festivalle ilgili Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Demet Boci’nin gör üşleri şöyle:

“Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”  Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının 13 yıl önce, çocukların ve gençlerin şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıktı. “Her okul bir tiyatro olsun!”düşüncesiyle Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okullara Van Devlet Tiyatrosu çalışanları ulaşarak Türkiye’de, belki de dünyada eşi görülmemiş bir şenliğe imza attılar.

Ulaşılan okullardaki çocuklar, gençler sanatçı ağabey ve ablalarının desteğiyle tiyatroyla tanıştılar. Böylece çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurduğu ilk çocuk ve gençlik tiyatroları şenliği ortaya çıktı.

13 yıl içinde giderek büyüyen ve hedefleri arasına yenilerini ekleyen. “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” amacı doğrultusunda 13 yıldır yoluna devam ediyor.  Vanlı çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurmasının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen tiyatroların oyunları da şenliğimiz kapsamında yerlerini aldı.

2011 yılında yaşadığımız büyük depremin ardından Vanlı çocuk ve gençlerin yaralarını hafifletmek ve onları sanatın birleştirici gücü altında bir nebze olsun sağaltabilmek için başka bir misyon da üstlenmiş oldu. Şenlik bu yıl 11. si yapılacak olan “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” kapsamında çocuk ve gençlere açık atölyeler yapıldı. Müziği, resmi, heykeli, tiyatroyu, operayı, baleyi profesyonel ellerden tanımalarını sağlayacak gösteriler düzenlenerek, sanatın ışığıyla, bölgemiz çocuk ve gençleri için yaşanılan zorlu günler geride bırakılmaya çalışıldı.

Türkiye’de ve dünyada bir eşi daha bulunmayan bu şenliği her yıl bir adım daha ileri götürmek, sanatın güç veren geniş kolları altında,  Vanlı çocuk ve gençlerimizle bu coşkuyu birlikte yaşayabilmek için sizleri 13. Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’ne davet ediyoruz.

Festival Programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here