02Uğur Gürsoy, Muhsin Ertuğrul’un  desteği ile tam 50 yıl önce Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nu kurarken bu günlere geleceğini biliyordu. Ergun Köknar ve Suna Pekuysal, Muhsin Ertuğrul’un yönlendirmesiyle Ordu’ya gidip tiyatronun kuruluşuna destek vermişlerdi.

Ergun Köknar’ın Genel Sanat Yönetmenliği’nde ilk oyun olarak “Hülleci”yi 4 Şubat 1964 tarihinde sahnelediler.

“Hülleci”nin kadrosu ise şöyley: Suna Pekuysal, Ergun Köknar, Uğur Gürsoy, Gülçin Özova (Üstüntaş), Aydın Üstüntaş, Orhan Gürses, Halis Yaman, Halis Şahin, Metin Güven, Fatma Demirkan, Mustafa Gencer, Fatma Aksoy, Yalçın Şener.

OBKT’nin son oyunu “Bir Şehnaz Oyun”, Murat Demirbaş’ın rejisiyle sahnelendi.07

Ordulu olan ve ilk sahne deneyimini Ordu’da yaşayan Ali Poyrazoğlu, Şenay Gürler, Gülçin Üstüntaş, Özdemir Nutku, Üstün Akmen, Hayati Asılyazıcı, Tamer Levent ve Mustafa Demirkanlı’nın konuk olarak katıldığı 50. Yıl kutlamaları, OBKT’nin fuayesinde hazırlanan fotograf sergisinin açılışıyla başladı.

 

04Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun açılış konuşmasında: “Dile kolay elli yıl. Bu elli yıl çeşitli zorluklarla Anadolu’da bir tiyatroyu ayakta tutmanın o güçlüğüyle gelindi. Çok değerli büyüğümüz Uğur Gürsoy tiyatronun kuruluşu için yola çıktığında çok büyük imkansızlıklarla, çok büyük zorluklarla başladı. Ama yılmadı ve tiyatroyu Muhsin Ertuğrul’un da çok değerli katkılarıyla Ordu’da başlattı ve perdelerini elli yıldır hiç ama hiç kapatmadı. Bu gurur Orduluların, bu gurur elli yıldır bu tiyatroyu kapatmayan, kurulduğu gündem bugüne emek veren herkesin. Ben emeği geçen herkesi kutluyor ve emeği geçen herkesi rahmetle anıyorum.” dedi.

 

 

05Daha sonra Üstün Akmen’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Anadolu’da Tiyatro” konulu panele: Ali Poyrazoğlu, Gülçin Üstüntaş, Özdemir Nutku, Hayati Asılyazıcı , Tamer Levent ve Mustafa Demirkanlı katıldı. OBKT’nin ve Anadolu’da tiyatro yapmanın ne olduğunun konuşulduğu panel OBKT’nin tarihi salonunda gerçekleşti.

50. yıl için hazırlanan “Bir Şehnaz Oyun” AKM’de sahnelendi, oyunun sonunda 50. yıl pastası oyuncuların ve konukların katılımıyla kesildi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here