23. İstanbul Caz Festivali Tüm Şehre Yayılıyor…

akdeniz
45 Görüntülenme
23. İstanbul Caz Festivali Tüm Şehre Yayılıyor…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 19 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23. kez, 27 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

_IEY2220

Tüm Şehre Yayılan Festival
Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, bu yıl ilk kez festivalde kullanılacak Beykoz Kundura Fabrikası ile Bomontiada, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Salon İKSV, Uniq Açıkhava Sahnesi, Zorlu PSM Ana Tiyatro ve Drama Sahnesi gibi çeşitli mekanlar 23. İstanbul Caz Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Bu yıl da ücretsiz yapılacak Fenerbahçe Parkı’ndaki “Parklarda Caz” ve Kadıköy Moda’nın farklı mekânlarındaki “Gece Gezmesi” konserleriyle caz müziği şehrin birçok noktasına ulaşacak. Tüm etkinliklerle ilgili detaylar festivalin web sitesinden (caz.iksv.org) takip edilebilir.

Özdemir Erdoğan

Özdemir Erdoğan

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri
23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek.

İstanbul Caz Festivali Programı

27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi: Africa Express sunar…. Eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, Damon Albarn ve konuk sanatçılar; Damon Albarn, Lil’ Silva ve Brian Eno gibi prodüktörlerle yürüttüğü Africa Express projesi kapsamında, şef Issam Rafea önderliğindeki eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music) ile özel bir projeye imza atıyor.

Nile Rodgers

Nile Rodgers

28 Haziran Salı, 20.00, KüçükÇiftlik Park: Disko ve funk’ın efendisi Nile Rodgers, Chic grubu ile tek gecelik festival yaşatacak; Disko ve funk’ın efendisi, Fender Stratocaster’ın yüzü, Madonna’dan David Bowie’ye hafızalardaki hit şarkıların neredeyse üçte birine imza atan Nile Rodgers ve Chic, Türkiye’de ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Rodgers, David Bowie, Duran Duran, Madonna, INXS, Diana Ross, Daft Punk, Lady Gaga, Kylie Minogue gibi birçok yıldızın kariyerinde önemli yer tutan albümlerine prodüktörlük yaptı ve disko, funk riff’lerini yarattı.

12 Temmuz Salı, 21.00, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi: Geçmişten geleceğe müzikal bir yolculuk: Özdemir Erdoğan ile bir Caz Akşamı; Türk hafif müziği ve cazının en emektar isimlerinden, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Özdemir Erdoğan, “İkinci Bahar”, “Sevdim Seni Bir Kere” gibi klasiklerin yanı sıra geçtiğimiz yıl yayımladığı Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümünden şarkılar ve unutulmayan besteleriyle cazseverlere nostalji dolu bir akşam yaşatacak.

13 Temmuz Çarşamba, 19.45, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi: Nicholas Payton Trio, Jane Monheit ile festival sahnesinde; Trompet virtüözü ve başka birçok enstrüman çalan Nicholas Payton, bu özel gecede üçlüsünün yanı sıra pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit ile sahne alacak. Konserde ikili Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuarını seslendirecek.

Kamasi Washington

Kamasi Washington

14 Temmuz Perşembe, 20.45, Beykoz Kundura Fabrikası: Güncel caz müziğinin yeni ustası Kamasi Washington ve yeni yıldız Ibeyi ikilisi festivalde: Saksofonun ve modern cazın yeni ustası Kamasi Washington festivale konuk oluyor. Kamasi Washington, Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder’ın ilk onbirinde yer alan, Thundercat ve Kendrick Lamar’ın 2015 albümlerinde üflemelilere hayat verdi. Yeni cazın ulaştığı noktaya işaret eden isimlerden biri olan Kamasi Washington, bu yıl ilk kez festival mekânı olarak kullanılan Beykoz Kundura Fabrikası’nda dinleyicilerle buluşacak.

15 Temmuz Cuma, 20.30, Uniq Açık Hava Sahnesi: Fransız caz ritimleri ve Nat King Cole’un unutulmaz dünyasının yansıtılacağı bir konser: French Quarter ve Hugh Coltman: Uniq Açık Hava Sahnesi’nde Fransız caz ritimlerinin seslendirileceği bu gecede sahnede önce trompette Airelle Besson, saksofonda Emile Parisien, akordeonda Vincent Peirani, piyanoda Thomas Encho, basta Thomas Brameris ve davulda Anne Paceo ile French Quarter olacak. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir proje ile bir araya gelen bu yıldız müzisyenlerin ardından ise Hugh Coltman, Jeff Buckley ile Nick Drake esintileri olan vokaliyle, Nat  King Cole’un iç dünyasına döndüğü projesiyle sahnede yerini alacak.

16 Temmuz Cumartesi, 15.00, Bomontiada: Festivalde “Çocukça Bir Gün”, Oran Etkin Timbalooloo ve Barış için Müzik Üflemeli Çalgılar Orkestrası: Festival bu yıl ilk kez bir çocuk etkinliğine programında yer veriyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlikte, Oran Etkin Timbalooloo ve Barış İçin Müzik Üflemeli Çalgılar Orkestrası’nın konserlerlerinin yanı sıra çocuklar hem müzikal yönlerini keşfedip, hem de eğleneceği atölyelere katılma imkanı edinecek.

17 Temmuz Pazar, 17.00-23.30, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon: “Parklarda Caz” etkinliği: Festivalin geçen yıl başlattığı ücretsiz olan “Parklarda Caz” etkinliği bu yıl da Anadolu yakasındaki Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleştirilecek.

20 Temmuz Çarşamba, 20.00, KüçükÇiftlik Park: Festivalde bol yıldızlı bir gece: Ernest Ranglin & Friends // The Budos Band: Reggae’yi reggae yapan, ska’ya hayat veren melodilerin yaratıcısı Jamaikalı yaşayan efsane Ernest Ranglin, Tony Allen, Courtney Pine, Cheikh Lo, Alex Wilson ve Ira Coleman’dan oluşan ekibiyle birlikte festivalde hareketli bir gece sunacak. Öncesinde ise The Budos Band afrobeat ve funk melodileriyle sahnede olacak.

21 Temmuz Perşembe, 18.00-03.00, Kadıköy, Moda: “Gece Gezmesi” konserleri: Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün farklı mekânlarında konserlere yer veren “Gece Gezmesi”, ikinci yılında daha da geniş bir program sunacak.

22 Temmuz Cuma, 20.30, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı: Laura Mvula  ve Jacob Collier festivalde: Kısacık müzik kariyerini daha şimdiden birçok başarıyla taçlandırmış, listelerden düşmemeye alışık İngiliz şarkıcı, söz yazarı Laura Mvula ve The Guardian’ın “caz müziğin yeni mesihi” olarak tanımladığı Jacob Collier, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nın tarihi bahçesinde dinleyicileri iyi ve yeni müzikle tanıştıracak.

23 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Park: İngiltere’nin güçlü seslerinden Joss Stone bir kez daha Türkiye’de: İngiltere’nin çıkardığı en güçlü seslerden Joss Stone, 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir kez daha İstanbul’a geliyor. 2000’lerin Aretha Franklin’i olarak da anılan Joss Stone, henüz 17 yaşında adım attığı müzik kariyerine sayısız Mercury, BRIT ile Grammy ödülü ve adaylığı, yedi de uzunçalar sığdırdı. Şarkıcı ve söz yazarı sanatçı, İngiltere’nin 30 yaş altındaki en başarılı kadınları arasına adını yazdırdı.

25 Temmuz Pazartesi, 21.00, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi: Grammy ödüllü Gregory Porter ve Roberta Gambarini, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile buluşuyor: Amerikalı caz vokalisti ve 2014 Grammy ödüllerinde “En İyi Caz Albümü” ödülünü alan Gregory Porter ve caz vokalin etkileyici ismi Roberta Gambarini, Neşet Ruacan ve Ferit Odman gibi yerli sahnenin veteranlarından oluşan TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’yla birlikte festival takipçilerine özel bir konser sunacak. Gecenin devamında Gregory Porter son albümüne de yer vereceği konserle Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak.

İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, 16 Nisan Cumartesi günü 10.00’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunulacak.

facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku