Eleştirmenlerden Tiyatroculara Tiyatro Günü Armağanı 5 Ödül

editor
23 Görüntülenme
Eleştirmenlerden Tiyatroculara Tiyatro Günü Armağanı 5 Ödül

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (T.E.B)’nce “Dünya Tiyatro Günü” kapsamında verilen geleneksel yılın tiyatro ödüllerinin sahipleri belli oldu. “2013-2014 T.E.B Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü”nü Serdar Biliş yönetimindeki yeni kurulan Tiyatro Pürtelaş yapımı “Savaş” aldı.  

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği adına yapılan yazılı açıklamada, üyelerin kararında “Savaş” başlıklı oyunda reji, oyunculuk, dekor, kostüm, ışık dallarındaki kolektif başarıdan söz edildi.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin tüm üyelerinin kapalı oyla belirledikleri geleneksel ödül oylamasında Zerrin Tekindor, Oyun Atölyesi yapımı “Kim Korkar Hain Kurttan” başlıklı oyundaki oyunculuğuyla “2013–2014 T.E.B Yılın Kadın Oyuncusu” ödülünü kazandı. Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü ise ilk kez bu yıl perde açan Tiyatro İn yapımı “Katil Joe”daki Joe Cooper karakteri ile Engin Hepileri ve ABD hukuk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük savunma avukatlarından Clarence Darrow (1857-1938)’un yaşamından kesitler sunan “Savunma”daki performansıyla Hakan Gerçek arasında paylaştırıldı. 

“2011-2012 TEB Onur Ödülü”nünse, uzun tiyatro geçmişinde kazandığı başarıları; oyuncu, yönetmen, eğitmen olarak tiyatronun çeşitli alanlarında titiz, tavizsiz çalışması; yaşamının neredeyse her anını tiyatroya adamasıyla Haldun Dormen’e verilmesi kararlaştırıldı. Ödül gerekçesinde, Haldun Dormen’in “alevin fosfora bağlı olması örneği, tiyatroya bağlı” olduğu ve “tiyatronun da onun yıllardır parlamasını sağladığı” ifadesine yer verildi.

Ödüller, nisan ayının ilk on beş günü içinde daha sonra açıklanacak mekân ve tarihte düzenlenecek özel bir törenle sahiplerini bulacak.

Birliğin Ankara Temsilciliği ise, oylamasını bu yıl haziran ayı sonunda yapacak, sonuçlar temmuz ayı başında açıklanacak ve ödüller ekim ayında kazananlara sunulacak.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku