Toplantıya katılan Ali Poyrazoğlu, jüri üyelerinin oyunlarını izlemediklerini ve yetersiz olduklarını öne sürerek, "Bu yıl kirletildiği ve değersizleştirildiği için Afife Tiyatro Ödülleri verilmemelidir" diye konuştu.
Toplantıya katılan Ali Poyrazoğlu, jüri üyelerinin oyunlarını izlemediklerini ve yetersiz olduklarını öne sürerek, “Bu yıl kirletildiği ve değersizleştirildiği için Afife Tiyatro Ödülleri verilmemelidir” diye konuştu.

Afife Tiyatro Ödülleri’ne yönelik tepkilerini dile getiren tiyatroların açıklamalarını Cumhuriyet Gazetesi ve Sabah Gazetesi’nin haberlerinden sunuyoruz.

Tiyatroculardan Afife Jale Ödülleri jürisine tepki Ali Poyrazoğlu, Behzat Uygur, Nilgün Belgün, Levent Özdilek, Zafer Diper ve Kemal Kocatürk’ün de aralarında bulunduğu bazı özel tiyatro sahipleri, düzenledikleri ortak basın toplantısıyla, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne katılmayacaklarını açıkladı.

‘ÖDÜL PEŞİNDE KOŞMUYORUZ’
Cihangir’deki Bo Sahnesi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ali Poyrazoğlu, açıklamayı, “Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Nilgün Belgün Tiyatrosu, Kemal Kocatürk Tiyatrosu, Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu, Levent Özdilek Tiyatrosu, Müjdat Gezen Tiyatrosu, Metin Zakoğlu Tiyatrosu, Zafer Diper Tiyatrosu ve Kartal Sanat Tiyatrosu” adına yaptıklarını söyledi. Poyrazoğlu, Afife Tiyatro Ödülleri jüri üyelerinin tiyatro oyunlarını yeterince izlemediklerini ve yetersiz olduklarını öne sürerek, “Bu yıl kirletildiği ve değersizleştirildiği için Afife Tiyatro Ödülleri verilmemelidir” dedi. Poyrazoğlu, şöyle konuştu: “Tüzük, başka tiyatrolarda görev alanlar, kendi dallarında aday olamaz, aday gösterilemez diyor. Ancak buna rağmen aday gösterilenler var. Ödülü alacak olan arkadaşların ödülleri de şaibeli hale getirildi. Taraf tutulduğu ve baskı grubu oluşturulduğu ortaya çıktı. Ahbap-çavuş jürisi kurularak kendilerine yontuluyor. Geçmişte 4 kez bu ödülü aldım. Bizler ödül peşinde koşan insanlar değiliz.”

KOMEDİ DALININ KALDIRILMASINA TEPKİ
Ali Poyrazoğlu, bu yıl 18’incisi düzenlenecek olan Afife Tiyatro Ödülleri’nden “Komedi” dalının çıkarılmasına da tepki gösterdi. Poyrazoğlu, “Hangi cüretle komedi dalını çıkarıyorsunuz? Geleneksel Türk Tiyatrosu’nu ve eski ustalarımızı ne yapacağız? Orta oyunu, Karagöz-Hacivat’tan yola çıkarak, Aziz Nesin, Haldun Taner, Turgut Özakman gibi ustalarımızı ne yapacağız? Böyle bir densizlik yapılabilir mi? Komedi dalını kaldırmak, edepsizlikten başka bir şey değil. ” diye konuştu.

Nilgün Belgün de, Afife Tiyatro Ödülleri’ne inanmadığını söyleyerek, “Ben 40 yıldır tiyatroya hizmet veriyorum. O kadar çok ödül aldım ki. Ancak dert, ödül almak değil. Dert, yapılan yanlışlıkların düzeltilmesidir. Büyük yanlışlıklar yapıldığına, haksızlıklar yapıldığına inanıyorum” dedi.

Behzat Uygur da, ödüllerden komedi dalının çıkarılmasına tepki gösterdi. Afife Tiyatro Ödülleri’ni artık ciddiye almadıklarını belirten Uygur, “Bundan sonra verilecek hiçbir ödül umurumuzda değildir. Tiyatro sadece dram değildir. Komedi dalını kaldırarak, bizim ustalarımıza da hakaret etmiş oldular. İşte Nejat Uygur, Gazanfer Özcan, Erol Günaydın, İsmail Dümbüllü’ye kadar, daha nicelerine kadar gider” ifadesini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

***

Ayrıca, Sabah Gazetesi’nin haberinde şu çarpıcı iddia ileri sürüldü.

“Ortalığı karıştırmayın seneye size de veririz denildi”

 ‘AFİFE DEĞERSİZ LEŞTİRİLİYOR’
Türk tiyatrosunun duayenlerinden Ali Poyrazoğlu ile Behzat Uygur, Nilgün Belgün, Levent Özdilek, Zafer Diper ve Kemal Kocatürk’ün de aralarında bulunduğu bazı özel tiyatro sahipleri, önceki gün İstanbul Cihangir Bo Sahne’de düzenledikleri ortak basın toplantısıyla Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisini topa tuttu. Jürinin oyunları izlemediğini ve bu yüzden ödül töreninin iptalini isteyen Ali Poyrazoğlu, “Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Nilgün Belgün Tiyatrosu, Kemal Kocatürk Tiyatrosu, Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu, Levent Özdilek Tiyatrosu, Müjdat Gezen Tiyatrosu, Metin Zakoğlu Tiyatrosu, Zafer Diper Tiyatrosu ve Kartal Sanat Tiyatrosu” adına düzenlenen toplantıda şok bir iddia ortaya attıldı. Poyrazoğlu, önceki gün Haldun Dormen’in kendisine “Toplantı düzenlemeyin, ortalığı karıştırmayın. Seneye size de veririz” dediğini iddia etti. Usta oyuncu jürinin oyunlarını izlemediğini, jüride yer alan kişilerin tüzüğe aykırı davrandığını ve alternatif tiyatroların jüride baskı kurduklarını öne sürdü.

Kaynak: Sabah Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here