Bu yıl 3.sü düzenlenecek olan Frankfurt Türk Tiyatro Festivali tanıtım toplantısı Atlas Pasajı Küçük Sahne’de gerçekleştirildi. Toplantıya Haldun Dormen, Tamer Levent, Behzat Uygur, Zafer Kayaokay, Kamil Kellecioğlu, Ayşen İnci, Veda Yurtsever, Hakan Meriçliler gibi ünlü tiyatrocular katıldı.

İkinci Bölüm / İstanbul Devlet Tiyatrosu
İkinci Bölüm / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Festivalin başkanı ve Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu “Bütün oyunlarımızı Almanca üst yazıya çevirerek, Almanlara ve Türklere bir arada Türkçe tiyatro izletmenin gururunu yaşıyoruz. Böylelikle kültürler arası köprüye de katkı sağlıyoruz. Umarım bu köprü ilerideki yıllarda da devam eder. En büyük amacımız, Türkçe’yi hem yurt dışında tanıtmak, hem de oradaki kendi vatandaşlarımızın dillerini ve kültürlerini yaşamaları ve yaşatmalarını sağlamak” dedi.

Basın toplantısında konuşan Haldun Dormen, “Frankfurt Türk Tiyatro Festivali beni gerçekten gururlandırıyor. Almanya’da böyle bir şeyin yapılması, Türk tiyatrosunun ne kadar üst düzeyde olduğunu gösterebilmesi, bence çok hoş bir şey” dedi.

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz / Hayal Perdesi
İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz / Hayal Perdesi

Başarılı yönetmen ve oyuncu Tamer Levent, “Tiyatronun uluslararası alanda tanıtılmasını istemişimdir. Çünkü tiyatro, sadece Türkiye tiyatrosunu değil, kültürel olarak Türkiye Cumhuriyetinin de tanıtılması demektir” ifadelerini kullandı.

Uygur Tiyatrosu adına konuşan Behzat Uygur, Türkiye’nin her yerinde, özellikle doğuda tiyatro yaptıklarını belirterek, “Çünkü usta (Nejat Uygur) öyle derdi. Sadece İstanbul, Ankara, İzmir değil, çocuklar gidin ülkeyi dolaşın… Biz çocukluğumuzdan beri ülkeyi birkaç defa dolaşmış bir tiyatro grubuyuz. Tabii ki yurt dışındaki bu organizasyonların da öneminin farkında olan bir tiyatroyuz. Almanya’da da olacağız” şeklinde konuştu.

25-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival kapsamında, yaklaşık 120 oyuncu, yönetmen, yazar ve tiyatro çalışanı Frankfurt’ta sanatseverlerle buluşacak.

Festivalde toplam 5 oyun sahne alacak. Festival’de yer alacak oyunlar şöyle;
26 Mayıs:
İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz /Hayal Perdesi
27 Mayıs: Marko Paşa / Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu
28 Mayıs: İkinci Bölüm / İstanbul Devlet Tiyatrosu
29 Mayıs: Neşe Dert Aşk / Ankara Devlet Tiyatrosu
29 Mayıs: Ben ve Sen (Çocuk Oyunu) / Ankara Devlet Tiyatrosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here