“ŞAİR TALÂT SAİT HALMAN’DAN DİLİMİZE SHAKESPEARE’İN DÜNYASI; KAHRAMANLAR VE SOYTARILAR”

İBB Şehir Tiyatroları yakın bir zaman önce yitirdiğimiz usta şair ve çevirmen Talât Sait Halman’ı yazılışının 30. yılında “Kahramanlar ve Soytarılar” ile anıyor.

talat_sait_halmanTürk dili ve edebiyatına önemli katkıları bulunan, yaptığı çalışmalarla Türkiye edebiyat ve kültürünü dünyaya tanıtan Talât Sait Halman’ın anısına gerçekleştirilecek olan gecede; Halman’ın Shakespeare eserlerinden seçtiği tirat ve soneleri, Shakespeare’e dair anı ve anlatıları, dünya ve Türkiye’deki oyunlarda yer almış pek çok komik hikâyeyle harmanladığı “Kahramanlar ve Soytarılar” isimli oyunu okunacak. Dünya tiyatro yazınının büyük ismi Shakespeare’in hemen hemen bütün eserlerinden alıntılarla şekillenen ve ilk kez 1985’in Ocak ayında Müşfik Kenter tarafından sahnelenen oyun,  yazılışının 30. yılında usta şairin anısına, bir saygı duruşu olarak Şehir Tiyatroları Sahnesi’nden seyirciyi selamlayacak.

“Kahramanlar ve Soytarılar” oyununa, tiyatromuzun duayenleri ve önemli isimleri ses verecek. İşte o isimler:

Aliye Uzunatağan, Ani İpekkaya, Bülent Emin Yarar, Defne Halman, Derya Alabora, Engin Alkan, Erhan Yazıcıoğlu, Genco Erkal, Göksel Kortay, Gülriz Sururi, Hümay Güldağ, Kadriye Kenter, Levent Öktem, Mehmet Ali Kaptanlar, Meral Çetinkaya, Muhammet Uzuner, Murat Garibağaoğlu, Orhan Alkaya, Osman Wöber, Selçuk Yöntem, Taner Barlas, Taner Birsel, Tilbe Saran, Tomris İncer, Toron Karacaoğlu, Ülkü Duru, Yetkin Dikinciler, Yıldız Kenter, Zafer Ergin, Zeliha Berksoy, Zihni Göktay

Selim Atakan’ın Shakespeare soneleri için bestelediği müziklerin eşlik edeceği ve Seçkin Selvi’nin açılış konuşması ile başlayacak anma gecesi 18 Ocak 2015 Pazar günü saat 20.00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here