sadri alisik_tiyatro odulŞehir Tiyatroları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in aldığı Onur Ödülü de dahil olmak üzere, 10 kategoride verilen ödüllerin 5 tanesini alarak geceye damgasını vurdu.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Sadri Alışık Anadolu Tiyatro ödülleri, ödül töreni Ankara Yenimahalle de bulunan Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Yıldız Kenter Salonu’nda  gerçekleştirildi. Gecenin sunuculuğunu usta televizyoncu Yekta Kopan gerçekleştirdi. Jüri Özel ödülleri ve oyunculuk dallarında ödüller dağıtılan gecede Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’de sanata ve tiyatroya verdiği önem ve gösterdiği destekten dolayı onur ödülüne layık görüldü. Gecede ayrıca Eskişehir Şehir Tiyatroları oyuncularından Elif Melda Yılmaz Komedi Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülüne, Ali Eyidoğan Komedi Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne, Mert Kırlak Drama dalında Yardımcı Rolde En iyi Erkek Oyuncu ödülüne, Devrim Özder Akın ise Komedi Müzikal Dalında Yardımcı Rolde En iyi Erkek oyuncu ödülüne layık görüldüler. Eskişehir Şehir Tiyatroları toplam 12 adaylık ile gittiği ödül gecesinden ödüllerin yarısını toplayarak dönmeyi başardı.

Onur Ödülünü Sadri Alışık Seçici Kurul Başkanı Gülşen Karakadıoğlu’nun ellerinden alan Yılmaz Büyükerşen “ Bizler, belediye başkanları ve yöneticileri olarak çalışanlar, kamunun hizmetkârlarıyız. Amacımız ve en önemli görevimiz birlikte aynı şehirde yaşadığımız insanların mutluluğu için çalışmaktır. Ama yakın bir tarihte kurulmuş olan ülkemizde şehirleri geliştirmek, belediyecilik yapmak adına tarihi eserleri yok edercesine gerçekleştirilen uygulamalar maalesef iyi hizmetkârlık olamıyor. Ben tiyatronun insan hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu düşünüyorum. Tiyatro izlemeden yaşayan bir toplumun üyeleri, aynadan habersizdirler. Kendilerini ve çıplak gerçekliği aynaları yani tiyatroları olmadığı için görmekten yoksundurlar. Nüfusu yüz binin üzerinde olan her beldenin küçük de olsa bir tiyatro salonuna, çok sesli müzik konseri verilebilecek bir salona kavuşturulması belediye yasalarına, tüzüklerine sokulacak kadar önemli bir konudur. Bunu her yerde herkese anlatıyorum. Ayrıca tiyatro siyasetçilere de ayna tutar. Tiyatrolar seçtikleri oyunlar ve sanat politikaları ile ne kadar eleştirelse, siyasetçiler de bir o kadar daha dikkatli ve titiz çalışmak mecburiyetinde kalırlar. Bana ve sanatçı arkadaşlarımıza değer gördüğünüz bu ödülleri Eskişehir de yaşayan 7 den 77 ye tüm sanatsever izleyicilerimiz adına alıyor ve teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Gülşen karakadıoğlu, Filiz Elmas’ın da aralarında olduğu Sadri Alışık Tiyatro ödülleri seçici kurul üyeleri, Eskişehir şehir Tiyatrolarının, oyunları ile Anadolu’nun diğer illerinde daha sık yer alması, turne gerçekleştirmesi gerektiğinin önemini vurguladılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here