Coşkun Büktel ve H. Hilmi Bulunmaz’ın kamera karşına geçerek kayda alıp yayımladıkları ve yaklaşık 3 saat süren 2 video kaydında tiyatro insanlarına yönelik hakaret ve küfür ettikleri iddiasıyla Mimesis çevresinden Ömer Faruk Kurhan, Cüneyt Yalaz, Duygu Dalyanoğlu, Fırat Güllü ve Bülent Sezgin‘in avukatları marifetiyle Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edildiği H. Hilmi Bulunmaz’ın yayınından öğrenilmiştir.

H. Hilmi Bulunmaz, Polis karakolunda verdiği ifadesinde: “…bu sözleri kendileri tarafından yapılan yayınların değerlendirilmesi kapsamında eleştiri niteliğinde sitelerimde yayımladım, eleştiri niteliğindeki metin yayınları suç teşkil etmiş olsaydı zaten yayında kalmazdı, ben kimseye hakaret etmedim, eleştiride bulundum, hakaret içermediği sürece herkes eleştirilebilir, sözlerimde hakaret yoktur.” demiş.

kuyurtar_videoHakaret içerdiği iddia edilen videoda, eleştiri diye tanımladıklarının bir kısmı ise şunlar:

Coşkun Büktel: Yüzümüze karşı kıvıracak kimse çıkamadı. Bunlardan biri gelsin yüzüme karşı seni kınıyorum desin, hadi bir tane O…… çocuklarından biri çıksın karşıma gelsin evet ulan seni kınıyorum, desin. Benimle bu konuyu tartışabilsin, ben oraya imzamı attım, o imzamla şeref duyuyorum diyebilsin,  var mı öyle bir o….. çocuğu? Bir kişi çıkamaz.

H. Hilmi Bulunmaz: Bir kişi yok.

Coşkun Büktel: Oraya 1.100 imza bulmak önemli değil, bir tane babayiğit bulabilmek önemli, buraya gelecek bizim karşımıza, bu iftiraların cevabını verebilecek bir tane o….. çocuğu bulabiliyor musunuz? İşte o zaman alkışlarım sizi… Gerizekalılar…

Bu ve çok daha fazla küfrün yer aldığı video kayıtlarında, kendilerine “küfürsüz yayıncılık yapın” diyenlere yönelik tanımları bunlar. Kendilerine küfürsüz yayıncılık yapın diyen tiyatro insanlarına, STK’larına ve tiyatrolara yönelik tanımları “O…. Ç….’ları” ve bunun eleştiri olduğunu ileri sürüyorlar.

Aynı video hakkında Yayın Yönetmenimiz Mustafa Demirkanlı’nın avukatının şikayeti üzerine haklarında açılan kamu davasında birlikte sanık olarak yargılanan Coşkun Büktel ve H. Hilmi Bulunmaz hakkında aynı videodaki hakaretleri nedeniyle değişik illerin Cumhuriyet Savcılıkları tarafından çok sayıda soruşturmanın da devam ettiği de ileri sürülmekte.

Müştekilerin (Şikayetçilerin) avukatlarının ifadelerine göre küfürsüz yayıncılık yapılmasını talep eden bildiriye imza atan herkesin, kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla dava açabilecekleri belirtmiş ve hukuksal destek verileceği ifade edilmiştir.

Haklarında açılan dava ve soruşturmalara rağmen küfür ve hakaret içerdiği iddia edilen video kaydını yayından kaldırmayarak bilerek ve isteyerek yayında tuttuklarını da deklare etmekte oldukları avukatlar tarafından iddia edilmekte.

Tiyatro camiası bu davaların sonucunu merak etmekte ve çok sayıda tanıklık yapma talebi de gelmekte.

Bu hukuksal sürecin gelişmelerini aktarmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here