5.Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor!

editor
72 Görüntülenme
5.Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü; DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlere muhteşem bir opera şöleni yaşatmaya hazırlanıyor.

fatih1

“Fatih Sultan Mehmet”

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak ilkesiyle faaliyetlerini sürdüren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve DenizBank’ın ana sponsorluğunda 2010 yılından bu yana seyirciyle buluşturulan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, beşinci yılında da yerli ve yabancı topluluk ve sanatçıların yer aldığı muhteşem bir programla İstanbulluların karşısında olacak.

Festival programında yer alacak eserler şöyle: Türk kültür ve yaşayışının anlatıldığı “Attila”, “Fatih Sultan Mehmet”, “Saraydan Kız Kaçırma”, “Beklenmedik Karşılaşma”, “Birjan ve Sara” operaları ve Türk seyircisinin aşina olduğu, unutulmaz “Lüküs Hayat” operetinin ardından dünyaca tanınan ünlü bariton “Dmitri Hvorostovsky Gala Konseri” ile son bulacak.

Festival, 3 Haziran 2014 tarihinde, Ankara Devlet Opera ve Balesi yapımı,  G.Verdi’nin ünlü opera eseri  “Attila” ile seyirciyi selamlayacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün 2014 sanat sezonunda prömiyerini yaptığı ve her temsili kapalı gişe oynayan eser, Zorlu Center PSM’de sahnelenecek. Ünlü rejisör Andrejs ZAGARS’ın Ankara Devlet Opera ve Balesi için sahneye koyduğu eserde; Attila’nın, Roma’yı işgali sırasında kendisine esir düşen Odabella’ya olan aşkı ve Odabella’nın intikam planları anlatılıyor.

6 Haziran 2014’de, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, G.Rossini’nin “II. Mehmet” operasını sahneleyecek. Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara’nın farklı bir yorumla zaman ve mekan değişikliği yaparak İstanbul’un fethi sürecine taşıdığı, dünyada ilk kez Mehteran Bölüğü’nü de opera sahnesine çıkardığı eser, “Fatih Sultan Mehmet” adıyla seyirciyle buluşuyor. Sahne üzerinde yüzlerce sanatçının katılımı sonucu dev bir kadroyla sahnelenecek görkemli eser, festivalin ilk yılında izleyici ile buluşmuş ve büyük yankı uyandırmıştı. Eser, Zorlu Center PSM’de sahnelenecek.

"Beklenmedik Karşılaşmalar"

“Beklenmedik Karşılaşmalar”

9 ve 10 Haziran’da, Samsun Devlet Opera ve Balesi,  W.A.Mozart’ın ünlü eseri, “Saraydan Kız Kaçırma” operasını İstanbul, Ankara ve İzmirli solist sanatçıların katılımıyla seyirciye sunuyor. Festivalin simgesi haline gelen operayı, eseri yurt dışında da pek çok kez sahnelemiş olan Yekta Kara sahneye koyuyor. Mozart’ın bağışlayıcı özelliği ve erdemli tavrı nedeniyle oyunun ana karakteri olarak Selim Paşa’yı sunduğu eserde Doğu-Batı kültürlerinden gelen oyun kişilerinin farklılıkları vurgulanıyor. Eser, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sahnelenecek.

Bu yıl, eserleri, konukları ve farklı temsil mekanları ile birçok ilklerin yaşanacağı 5.Uluslararası İstanbul Opera Festivali programında 13 Haziran 2014 gecesi yine Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından, Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde Kazak besteci Mukan Tulebayev’in ”Birjan ve Sara” operası sahnelenecek. Eser, TÜRKSOY´un, 2013 yılını, doğumunun 100. yılı nedeniyle Kazak besteci Mukan Tulebayev’e ithaf etmesinin ardından geçen yıl Türkiye prömiyeri yapmıştı.

Festival seyircisinin, Avrupa’nın Türk – Osmanlı kültürel etkilenmelerini Salzburg’lu sanatçıların yorumlarıyla izleme fırsatını yakalayacakları program, 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Operası’nda devam edecek. C.W.Gluck’un “Beklenmedik Karşılaşma” adlı operası Salzburg Devlet Operası tarafından iki temsil ile seyirci karşısında olacak. Avrupa’da 18. yüzyılda ‘Türk operaları akımı’na dönüşen Türk hayranlığının ürünlerinden biri olan “Beklenmedik Karşılaşma”, 1780 yılında, Viyana’da sahnelenmiş, büyük ilgi ile karşılanmış ve günümüze değin birçok ülkede sahnelenmişti. Eserde Gluck oryantal halk dansları, halk müzikleri ve aryalar gibi çeşitli unsurları bir araya getirildi. Hacca giden rengarenk bir grubun maceralarını Kahire limanına ve Nil feribotunun güvertesine uyarlayan Salzburg Devlet Operası, ilk kez festivalde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Türk operet ve müzikalleri tarihine damgasını vurmuş bir eserle devam edecek. Cemal Reşit Rey’in ölümsüz eseri “Lüküs Hayat” opereti, 15-16 Haziran tarihlerinde, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından, Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde ünlü tiyatro adamı Haldun Dormen’in rejisi ile sahnelenecek.

Festival, 2014 yılına damgasını vuracak bir sanat olayı ile son bulacak. Festivalin kapanış tarihi olan 17 Haziran Salı gecesindeki Gala Konser’de dünyaca tanınan ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky İstanbullu sanatseverler ile buluşacak. Newyork’tan Moskova’ya, Londra’dan Viyana’ya dünyanın en büyük, en önemli opera sahnelerinde seyircinin gözdesi haline gelmiş sanatçı, soprano Ana Maria Martinez ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşliğinde sahne alacak. Zorlu Center PSM gerçekleşecek konseri yine ünlü bir isim; Şef Constantine Orbelian yönetecek.

Türkiye’nin kültür-sanat yaşamına daima destek veren DenizBank’ın katkıları ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün beş yıldır organize ettiği Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin bu yıl da renkli ve ışıltılı opera eserleri ile tüm sanatseverlere büyülü anlar yaşatması hedefleniyor.

"Saraydan Kız Kaçırma"

“Saraydan Kız Kaçırma”

DenizBank kültür sanatın yanında
DenizBank, kurulduğu yıl olan 1997’den bu yana pek çok ses getiren projeyi destekledi. Banka, daha kurulduğu ilk yıl “Sanata Evet” diyerek, Afife Jale Sahnesi’nin perdelerini açmasına destek oldu. DenizBank 2004 yılında kendi bünyesinde kurduğu DenizKültür aracılığı ile de Türkiye’nin kültür hazinesine değerli eserler kazandırmaya devam ediyor.

DenizBank, Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne ise ilk gününden bu yana destek veriyor. DenizBank 9 yıldır İDSO’nun (İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası) kurumsal sponsorluğunu da sürdürüyor.  “İDSO DenizBank Konserleri”, her sezon katlanan bir ilgiyle İstanbul’un kültürel yaşamını zenginleştirmeye devam ediyor. Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali’ni de DenizBank, Devlet Opera ve Balesi işbirliği çerçevesinde destekliyor. DenizBank son olarak Orkestra Akademik Başkent’in Ankara’da vereceği 2013-2014 sezonu konserlerine ana sponsor oldu. Bu kapsamda Orkestra Akademik Başkent’in 2013-2014 sezonu boyunca yapacağı konserler “Orkestra Akademik Başkent-Denizbank Konserleri” adıyla düzenlenecek.

5.Uluslararası İstanbul Opera Festivali Programı

3 Haziran 2014        ATTİLA  / G.VERDI
Ankara Devlet Opera ve Balesi
Zorlu Center PSM

6 Haziran 2014        FATİH SULTAN MEHMET / G.ROSSINI
İstanbul Devlet Opera ve Balesi
Zorlu Center PSM

9-10 Haziran 2014  SARAYDAN KIZ KAÇIRMA /  W.A.MOZART
Samsun Devlet Opera ve Balesi
İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi

13 Haziran 2014      BİRJAN VE SARA / M. TULEBAYEV
Samsun Devlet Opera ve Balesi
Bakırköy Leyla Gencer Sahnesi

14- 15 Haziran 2014          BEKLENMEDİK KARŞILAŞMA / C. W. GLUCK
Salzburg Devlet Operası
Kadıköy Süreyya Operası

15-16 Haziran 2014           LÜKÜS HAYAT / C.R.REY
Mersin Devlet Opera ve Balesi
Bakırköy Leyla Gencer Sahnesi

17 Haziran 2014      GALA KONSER  “DMITRI HVOROSTOVSKY”
Şef: Constantine Orbelian, Soprano: Ana Maria Martinez
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası
Zorlu Center PSM      

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku