7.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali Başlıyor

editor
276 Görüntülenme
7.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali Başlıyor

Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği(DRASED) tarafından düzenlenen, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın desteği, festivale katılım gösteren grupların çabaları, festivalin gerçekleştiği İlçe Kaymakamlıkları ve Milli Eğitim Müdürlükleri’nin katkı ve işbirlikleriyle; 3 – 8 Kasım 2018 tarihleri arasında 7.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali gerçekleşecektir.

Festival süresince Mardin’de yaşayan engelli, engelsiz, mülteci, cezaevinde yaşayan tüm çocuk ve gençler, Mardinli tiyatroseverler, profesyonel tiyatro grupları tarafından sergilenecek olan nitelikli çocuk ve gençlik oyunlarını izleyebilecektir. Yapılan atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Mardin ve ilçelerinde yaşayan gençlerin beden ve yüreklerinin ürünleri ve çabaları yaşamın iyi, güzel ve doğrusuyla buluşmaya devam edecektir.

Festival, 3 Kasım Cumartesi günü, saat 18:00’da İstanbul’dan Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Ekibi’nin“Şatonun Altında”adlı oyunuyla başlayacaktır. Shakespeare’nin “Machbeth” oyunundan yola çıkılarak uyarlanıp yeni bir yazımla sahneye taşınan “Şatonun Altında”nın temel yapısını Lecoq pedagojisinin en özgün stillerinden biri olan Bufonlar oluşturuyor.

Festivalin diğer oyunları, İzmir Tarla Faresi Tiyatrosu“Kırmızı Erik Çekirdeği” (4+ yaş) ve İran/TebrizMica Art Grup “Vezvezi ve Girmizi” (7+ yaş) olup 7. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali’nde, 2 ayrı ülkeden 3 farklı tiyatro oyunuyla Mardin, Savur ve Kızıltepe’de olmak üzere toplam12 performans gerçekleşecektir.

Mardin’in Savur ilçesinde yaşayan 15-18 yaş aralığında 10 gençle Munzur Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanlığı’nın yönetiminde, Müzik Bölümü öğretim üyelerinin de katkılarıyla 4 Uzman Eğitimci “Doğaçlama Tiyatro Atölyesi / Tiyatro Sporu” eğitimi verecektir. Atölye çalışması sonucunda verilen eğitimi pekiştirmek amacıyla seyirciye açık interaktif kısa doğaçlama oyun sergilenecek ve tiyatro severlerin beğenisine sunulacaktır.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku