Devlet Opera Ve Balesi 8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Başladı…

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmaya devam eden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin kültür sanat yaşamına destek vermek amacıyla organize ettiği 8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 13-23 Haziran 2017 tarihleri arasında operaseverlerle buluşuyor.

Festival kapsamında, Zorlu Center’de gerçekleştirilecek “Opera Yıldızları” konserinin yanı sıra, W.A. Mozart, G. Verdi, Ch. Gounod gibi ünlü bestecilerin seçkin yapıtlarını izlemek mümkün olacak.

İki hafta sürecek festival, 13 Haziran Salı akşamı, Yekta KARA’nın sahneye koyduğu W. A. Mozart’ın ünlü eseri “SARAYDAN KIZ KAÇIRMA” operası ile başlıyor.

Mozart’ın Türk-Osmanlı yaşayışından ve müziğinden etkilenerek bestelediği neşeli müzikleri, Almanca, Türkçe şarkıları ve diyalogları, konusu, dönemi yansıtan kostümlerinin mekânla uyumu, keyifli açık hava seyriyle büyük beğeni alan, yıllar içinde festival programının vazgeçilmezi olan eser, 13-14-15 Haziran akşamları, aralarında Çinili Köşk’ün de bulunduğu İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneliyor. Orkestra Şefi Zdravko Lazarov.

Festival 17 Haziran’da “OPERA YILDIZLARI KONSERİ” ile Taçlanıyor
Doğumunun 100. Yılı münasebetiyle, Türkiye’de operanın gelişmesine çok büyük katkıları olan, Ankara ve İstanbul Operası’nın kurucusu, Devlet Sanatçısı, rejisör, opera sanatçısı Aydın Gün’ü anmaya devam eden Devlet Opera ve Balesi’nin 2016-2017 sanat sezonunda başlattığı bir dizi konser bu kez festival kapsamında İstanbul’da olacak. Orkestra Şefi Selman Ada yönetiminde, ilki Mersin’de gerçekleşen, devamında Ankaralı ve Samsun’lu izleyiciden tam not alan konser, Mersin ve Samsun DOB orkestrası tarafından, sopranolar Zerrin Karslı, Deniz Yetim, mezzo soprano Aylin Ateş, tenor Emrah Sözer, bas Şafak Güç, bariton Caner Akgün dünya opera repertuvarının en seçkin eserlerinden bölümlerle sahnede olacak.

Her Yıl Olduğu Gibi Yerleşik Sahnelerinde Büyük Başarı Kazanan Eserleri festivaller ve turnelerle sanatseverlere ulaştırmaya çalışan Devlet Opera ve Balesi 8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde bu yıl da iki dev eserle sahnede olacak.

İtalyan Opera Kralı’ndan Bir Başyapıt Recep Ayyılmaz rejisiyle, 20 Haziran “Macbeth” Gecesi, William Shakespeare’in aynı adlı eserinden hareketle Giuseppe Verdi’nin bestelediği, lanetli bir tutkunun esiri olan Macbeth’in iktidar hırsı ve kendisiyle hesaplaşmasını konu alan ünlü eseri “Macbeth” Recep Ayyılmaz rejisiyle büyülü bir dünyaya yolculuk Mersin DOB tarafından sahneleniyor. Zorlu Center Ana Tiyatroda izlenebilecek eserin Orkestra Şefi Nathalie Marin.

23 Haziran 2017 akşamı Festivalin Kapanış temsili Charles GOUNOD’nun“FAUST” operasını Bir de Böyle İzleyin!
Doktor Faust’un gözüyle insanlık tarihine eş iyilik-kötülük mücadelesi Rejisör Recep Ayyılmaz’ın özgün yorumuyla ve muhteşem dekor ve kostümleri ile 8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin kapanışına damgasını vuracak. 23 Haziran Cuma akşamı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserin Orkestra Şefi Roberto Gianola.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here