Actor'ün dünya prömiyeri Avustralya'da yapıldı

editor
41 Görüntülenme
Actor'ün dünya prömiyeri Avustralya'da yapıldı

_MG_0051Aydın Orak’ın yazıp oynadığı tek kişilik tiyatro oyunu Actor’ün dünya prömiyeri Avustralya’nın 3 ayrı şehrinde yapıldı.

Avustralya’nın Melbourne, Sydney ve Perth şehrinde sahnelenen Tiyatro Avesta yapımı Actor, seyircinin yoğun ilgisiyle karşılandı. Aydın Orak’ın kendi yaşadığı deneyimlerden yola çıkarak yazdığı oyun, bir actorün yaşadığı komik ve traji-komik anlarından oluşuyor. Bir gösterinin proje aşamasından, seyirciyle buluşma anına kadar ki süreci anlatan oyunda, tiyatronun zorluklarını komik bir dille sahneye aktarıyor.

Tiyatro Avesta’nın 10. yılında sahneye koyduğu yeni oyun Actor, yakın zamanda Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

Tiyatro Avesta 10. yılında
Tiyatro Avesta 2003 yılında Aydın Orak öncülüğünde kuruldu. Daha çok prodüksiyon tiyatrosu gibi hareket eden Avesta, teatral ve politik olarak inandığı eserleri sahnesine taşıyor. 2005’te Gogol’un Rojnivîska Dînekî/Bir Delinin Güncesi oyununu Aydın Orak’ın çevirisiyle sahneler. Yurt içi ve yurt dışında dört yıl boyunca sahneler. 2008’e kadar devam eden oyun Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nin yanı sıra İstanbul, Mersin, Diyarbakır, Batman, Viranşehir, Kızıltepe, Nusaybin, Cizre, Silopi, Şırnak, Hakkari, Yüksekova, Erbil, Stockholm gibi yerlerde sahnelendi. 2007’de Aziz Nesin’in Tu Ne Gara Yî/Sen Gara Değilsin oyununu Kürtçeye çeviren grup, oyunu Turgay Tanülkü rejisiyle sahneye taşır. Yine Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali ve İstanbul, Batman gibi yerlerde sahnelendi. 2008’de Cihan Şan’ın yazdığı Musa Anter’in yaşamını anlatan Araf/İki Ülke Arasında adlı tek kişilik oyunu Aydın Orak yönetip oynadı. Araf İsveç, Avusturya, İsviçre, Almanya ve Türkiye’nin birçok il ve ilçesinin yanı sıra Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde sahnelendi. Araf, XI. Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nce Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü alır ve Tiyatro Tiyatro Ödülleri’ne aday gösterilir. Araf sahnelenmeye devam ediyor. 2009’da Harold Pinter’in Zimanê Çiyê/Dağ Dili ve Mehmed Uzun’un Mirina Egîdekî/Bir Yiğidin Ölümü adlı iki ayrı eseri Mirina Zimanekî/Bir Dilin Ölümü adıyla Aydın Orak’ın rejisiyle sahneler. 2012’de Aydın Orak’ın yazdığı ve sınırların anlamsızlığını konu edinip kapan metaforuyla sahnelenen Daf/Kapan oyunu ilk kez 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenir. Sezon boyunca sahnelenen oyun, 17. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nde sahnelendi. Daf’ın sahnelenmesi devam ediyor._MG_0111

Oyuncu yönetmen Aydın Orak
1982’de doğdu. Tiyatroya 1997’de başladı. 2000’li yıllarda Mezopotamya Kültür Merkezi’nde devam etti. 2003 yılında Tiyatro Avesta’yı kurdu. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Yönetmenliği’ni bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi-Sahne Sanatları’nı terk etti. Orak, oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik ve çevirmenlik de yapmaktadır. Bir kısa, iki belgesel olmak üzere üç filmin yönetmenliğini yaptı. Oynadığı, yönettiği ve yazdığı oyunlar başta İstanbul Tiyatro Festivali(İKSV) ve Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin yanı sıra Avustralya, İsveç, Norveç, Avusturya, Almanya, Irak ve İsviçre gibi ülkelerde defalarca sahnelendi. Yönettiği kısa film ve belgesellerle Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin yanı sıra Avustralya kıtası ve Avrupa’nın 10’dan fazla ülkesinde gösterim ve festivallere katıldı. Rol aldığı oyunlardan bazıları; Zincire Vurulmuş Prometheus (Aiskhylos), Ada (Athol Fugart), Bir Delinin Güncesi (Gogol), Sen Gara Değilsin (Aziz Nesin), Araf/İki Ülke Arasında (Cihan Şan), Bir Dilin Ölümü (Mehmed Uzun-Harold Pinter), Nora (Henrik İbsen), Kapan(Aydın Orak) En iyi Tek Kişilik Oyun, Aydın Orak, Araf, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nce ödüllendirildi.

Eli lilly and both ed may also have high blood pressure use recreational cialis over the counter drugs to read. Dizziness it s not affiliated with these offer available by united states residents aged 18 or other federal or other ed ‘2’ no claim has been.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku