Adana Tiyatro Festivali 14 Nisan’da

editor
37 Görüntülenme
Adana Tiyatro Festivali 14 Nisan’da

Gorsel (1)Sabancı Vakfı’nın Desteğiyle Düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 16’ıncı Kez Perdelerini Açıyor.

Festival, 14 Nisan’da, Fransız Performans Topluluğu Ilotopıe’nin “Suya Yansıyan Düşler” Adlı Su Gösterisiyle Açılışını Yapacak.

Festivale İspanya, İran, Azerbaycan Ve Romanya’nın Yanı Sıra Türkiye’den Çok Sayıda Tiyatro Topluluğu Katılacak.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 16’ıncı kez perdelerini açıyor. Her yıl merakla ve heyecanla beklenen, Türkiye’nin bir ay süren tek uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivali, bu yıl da dopdolu bir programla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festivalin açılışı, 14 Nisan’da Fransız performans topluluğu Ilotopie’nin “Suya Yansıyan Düşler” adlı gösterisiyle yapılacak. Türkiye’de ilk kez performans sergileyecek olan grup, Seyhan Nehri’nin üzerinde sunacakları su gösterisiyle izleyicilere unutulmaz bir görsel ziyafet yaşatacak.

 

Yerli ve yabancı topluluklar Adana’da kültür sanat rüzgarı estirecek

Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivali, bu yıl Türkiye’den 15, yurt dışından 5 olmak üzere toplam 20 tiyatro topluluğunu ağırlayacak. Festivale bu yıl yurt dışından Fransa’nın yanı sıra İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanya’dan tiyatro toplulukları katılacak. İspanya’dan Yllana Tiyatro Topluluğu “Muu”, Romanya’dan Passe-Partout Tiyatrosu “Biz İkimiz”, İran’dan İnruzha Tiyatro Topluluğu “Kuraklık ve Yalan” ve Azerbaycan Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu “Lankeran Han’ın Veziri” adlı oyunlarını sergileyecek.

Türkiye’den ise Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar, çok sayıda oyunla Adana Tiyatro Festivaline katılacak. İstanbul Devlet Tiyatroları, “Cimri”, “Hamlet” ve “Çöl Fırtınaları”, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Guguk Kuşu”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “İstanbul Efendisi”, Ankara Ekin Tiyatrosu “Üçüncü Zil”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Sarıpınar 1914”, Mersin Opera Balesi “Çalıkuşu”, İzmir Devlet Tiyatrosu “Son Çığlık”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Nereye”, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Nafile Dünya”, Kenter Tiyatrosu “İyi Geceler Desdemona Günaydın Juliet” ve “Toplu Hikayeler”, Tiyatro Kedi “Bana Esmeyi Anlat” ve Van Devlet Tiyatrosu çocuk oyunu sergileyecek.Aurillac 2011

Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ve İstanbul’da ise Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı festival, 16 Mayıs tarihine kadar sürecek.

Usta Oyunculara Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl festivalin açılış töreninde “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” veriliyor. Bugüne kadar Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almaya hak kazanan ustalar şöyle: Cüneyt Gökçer (2005), Macide Tanır (2006), Bozkurt Kuruç (2007), Yıldız Kenter (2008), Genco Erkal (2009), Müşfik Kenter (2010), Gülriz Sururi (2011), Haldun Dormen (2012) ve Rutkay Aziz (2013). 16. yılda ödül alacak usta sanatçı, festivalin açılışında açıklanacak.

Festivali 80 binden fazla seyirci takip ediyor

Adana Tiyatro Festivali, 15 yılda, 38 farklı ülkeden 74 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 5.000’den fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 271 oyun ve 573 temsil düzenlendi. Sadece Adanalı sanatseverlerin değil Türkiye’nin birçok yerinden seyircinin de akın ettiği festival, her yıl 80 binden fazla seyirci tarafından izleniyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku