“Alevli Günler” Ağustos’ta Sinemalarda…

editor
111 Görüntülenme
“Alevli Günler” Ağustos’ta Sinemalarda…

İstanbul Halk Tiyatrosu’nun 2009 yılından buyana sahnelemeye devam ettiği “Alevli Günler” oyunu, sinema filmi oldu. Sahnede altı sezonu geride bırakan oyun, 12 kamera kullanılarak filme çekildi. İnanç özgürlüğü konusunu ele alan ‘Alevli Günler’, şimdiye kadar 400 kez perde açtı. Irmak Bahçeci’nin yazdığı, Yıldıray Şahinler’in yönettiği oyunun başlıca rollerini Cem Davran, Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Selin Yeninci ve Erkan Can üstleniyor. Türkiye’yi şehir şehir dolaşan oyun, en uzak noktalarda bile seyirciyle buluştu. Her daim güncelliğini koruyan ve halen ilgiyle izlenen ‘Alevli Günler’, Ağustos ayında beyazperdede sinema seyircisiyle buluşacak.

Oyunun sinemalarda gösterileceğini duyuran Cem Davran, “Tıpkı sinema filmi gibi çekildi. Mesela oyunda kim konuşuyorsa, onun yakın çekim sahnelerini göreceğiz. Kurgu çok başarılı oldu. 2.5 ay kurguyla uğraştık” diyor.

Oyunu senaryolaştırarak sinemaya uyarlamayı tercih etmediklerini belirten Cem Davran, “Londra’da Shakespeare’in oyunları da en güzel koltuktan izliyormuşsunuz gibi çekiliyor, montajlanıyor ve sinemalarda gösteriliyor. Tiyatro büyüsünün bozulmasını istemedik. Cem Yılmaz’ın gösterisinin sinemalarda vizyona girmesini saymazsak, Türkiye’de bir ilki yaptık” diye sözlerini tamamlıyor.

Altı yılda 400 bin kişinin izlediği oyun, sinema filmine dönüştürülmesi sayesinde daha çok kişiye ulaşmış olacak. Filmin gösterileceği salon sayısı, önümüzdeki günlerde belli olacak.

‘Alevli Günler’, önümüzdeki sezon da tiyatro sahnesinde olmaya devam edecek.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku