UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi, Hırvat Tiyatro Festivali’ne davet ettikleri Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay’ı Türkiye’ye şikayet etti.

1

UNESCO ITI Hırvatistan Merkezi’nin düzenlediği Hırvat Tiyatro Festivali’ne Türkiye’den Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay davet edildi. Masrafları UNESCO ITI Hırvatistan Merkezi karşılarken, davetlilerden programlara katılmaları ve böylelikle kültür sanat alanında işbirliğine adım atmaları istendi.

UNESCO ITI Hırvatistan Başkanı’nın Türkiye’ye gönderdiği yazıda Türk yetkililerin etkinliklere katılmadığına yönelik iddialar yer aldı. Yazıda Türkiye’yi temsilen festivale katılan davetlilere ilişkin “Ne yazık ki bu kişiler seminer ve tiyatro oyunlarını izlemek yerine dil bilmedikleri gerekçesiyle Türk Büyükelçiliği’ne başvurup Zagrep’i gezmek için turist rehberi talebinde bulundular, etkinliklere katılmadılar. Festivalin yönetim kurulu üyeleri ile uluslararası seçkin konuklar bu üzücü duruma şahit oldular. Tiyatro festivalimiz için davet ettiğimiz Birecik ile Kayaokay’ın kültür ve sanat alanında işbirliği adımları atmak yerine turistik amaçla gelmiş olduklarını esefle belirtir, Türkiye devletinin itibarını zedeleyen bu beylerin durumunu takdirlerinize sunarım.”

UNESCO ITI Hırvatistan Başkanı Željka Turčinović,  Hırvat Tiyatro Festivali’ne dair mektubu doğruladı. Turčinović “Biz sadece, Hırvat Tiyatro Festivali’ni düzenleyen UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Hırvatistan Merkezi hakkında Türkiye’de yayılan söylentileri yalanlamak istedik, mektupta ismi yer alan katılımcıların, merkezimizin profesyonel bir organizasyon yapmadığı şeklinde söylentiler yaydığını duyduk. Ama bu doğru değil. Biz 1994’te kurulan çok profesyonel bir organizasyonuz. Bundan dolayıdır ki uluslararası seviyedeki profesyonel çalışmalarda uzun deneyimlerimiz var” ifadelerini kullandı.

574d805867b0a926c43f3401

Konu ile ilgili açıklama yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik “Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinlik Hırvatların Nisan 2015’te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur. Davete icabet etmiş, orada gereken ilgiyi görmediğimiz halde oyunlarına ve etkinliklerine katıldık. Söylemlerin tümü yalandır. Anna Karanina adlı oyuna katıldığımız görseller ülkemizdeki haber ajanslarında mevcuttur. Bu organizasyonu tertip eden yetkililerle üç kez görüşme yapmak istediğimiz halde üçünde de ötelendik. Oraya Türkiye’den misafir giden bizleri karşılayacak bir temsil göremedik. Kırıldığımız halde katıldığımız bu etkinliğin üzerinden 13 ay geçmiş olmasına rağmen bu kadar saf bir Türkçe ile, içimizden biri tarafından yazılmışçasına kurgulanmış bu metin ancak bir algı operasyonu ve provokasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tabiri caizse, Devlet Tiyatrosu’nun içine nasıl çomak sokarız diye düşünülmüş ve yazılmış bir yazıdır” dedi.

Söz konusu yazının gündem olmasının ardından Sözcü’den Gamze Kaya’ya konuşan İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay, “Bu metin bir algı operasyonudur. Davete icabet etmiş, orada gereken ilgiyi görmediğimiz halde oyunlarına ve etkinliklerine katılmışızdır. Söylemlerin tümü yalandır.” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here