Hacettepe Drama Topluluğu’nun mezunlar tiyatrosu olan “Yakın Tiyatro” 2008 yılında kurulmuş olup ilk oyunu “Matmazel Julie”den sonra “Macbeth” oyununu çalışmaya başlamış, ancak oyunculuk, vücut kullanımı ve entelektüel düzeylerinin oyunun sembolik anlatımını sahnelemeye yeterli olmadığına karar vererek altı yıllık bir ara vermiştir.

sahne-girisBu süre boyunca pek çok farklı disiplinden faydalanarak vücut çalışmaları, alt metin, dramaturji ve sembolizm irdelenerek entelektüel çalışmalar ve Stanislavski, Meyerhold ve Delsarte gibi ekoller ile de yoğun oyunculuk çalışmalarını sürdürmüş, bir yandan ritim ve şan eğitimlerine başlamış ve akro-tiyatro adını verdiği akrobasi ile oyunculuğu birleştiren oyunlarıyla her sezon Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu bünyesinde perde açmıştır. “Yakın Tiyatro” altı yıllık aradan sonra ilk kez 2014-2015 sezonunda Dostoyevski’nin “Ecinniler”ini aynı adla sahneye uyarlayarak seyirci karşısına geçmiştir. Ekip geçtiğimiz ay Necatibey Caddesi 102-A’da kendi imkânlarıyla tiyatro sahnelerini açmış ve prova ve gösterimleri için Ankaradaki tüm tiyatro ekiplerini ve tiyatro sever tüm seyircileri beklemektedir.

Akro tiyatro sahne diline uygun olarak vücut çalışmalarını ara vermeden sürdüren Yakin Tiyatro ekibinin sahnesinde bir jimnastik salonu ve oyunlarda oyuncu grubuna canlı müzik performanslarıyla eşlik eden müzik grubunun çalışmalarını yürütebilmeleri için bir de müzik odası bulunmaktadır. 60 kişilik seyirci kapasitesi olan Yakin Sahne teknik imkanları sayesinde de yalnızca tiyatro ekiplerine değil, sahne sanatları icra eden tüm ekiplere çağrıda bulunmaktadır.

Minik izleyicilerini de unutmayan ekip, Tiyatro Evcilik adlı çocuk tiyatrosuyla Yakin Sahne’de oyunlarını sergilemekte ve farklı yaş gruplarına özel drama eğitimleri vermektedir.

Son olarak çiçeği burnunda sahnelerinde Atölye çalışmalarına başlayan ekip, “Temel Sahne Makyajı”, “Pantomim”, “Oyunculara Yönelik Akrobasi ve Jimnastik” ve “Perennial Felsefe” başlıklı dört atölye düzenlemekte olup katılımcılarını beklemektedir.

Detaylı bilgi ve iletişim için www.yakintiyatro.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here