“Amour Amor” 10 Mayıs’ta Seyircisiyle Buluşuyor

editor
1330 Görüntülenme

Hayat yaşamaya değer mi, değmez mi? Albert Camus’nün ölümünün ardından, devrinin en büyük tragedya oyuncularından biri olan, ispanyol asıllı Maria Casares  işte bu sorunun cevabını arayacaktır. 1944-1960 arası Camus ile birlikte gittiği Vaugirard Sokağı’ndaki dairenin üstünde yer alan odaya kapanarak üç gün boyunca kederiyle başbaşa kalır. İsyan eder, intiharı düşünür. Onun mevcudiyetine, onu yeniden bulmaya ve kendinde yaşatmaya ihtiyaç duymaktadır. Ve her yerde var olan geçmiş birden canlanır.

Ayse Garcin bu metni yazarken ve sahneye koyarken Maria Casarès ve Albert Camus’nün oluşturduğu efsanevi çifte farklı bir bakış getiriyor. Maria Casarès’i, Albert Camus’nün sevgilisi olmanın ötesinde güçlü, tutkulu, angaje bir kadın olarak ele almak istiyor.  Aşk, kadının yeri, geçen zaman, sürgün veya yaşama cesaretine değin pek çok düşüncenin yer aldığı hikayesini anlatmak istiyor. Ayrıca o dönemin ezgilerini akapella seslendirecek olan oyuncu ve şarkıcı Emmanuelle Bunel’i seçerek, kelimeler yetersiz kalınca, duyguların ifade sinde muziğin önemini vurgulamayı hedefliyor.

Lyon’da tiyatro eğitimi alan, Cevat Fehmi Başkut’un torunu Ayşe Garcin Fransa’da birçok tiyatro oyununda rol almış ve sahneye koymuştur.. 1993 yılından beri Türkiye’de Türkçe ve Fransızca oyunlar sahneliyor. Ayrıca Fransa’da, UAİCL de,Türkiye’de Fransız kültür merkezi, Theatrama, Arama tiyatrosu ve Galatasaray universitesinde Tiyatro ve drama eğitmenliği yapmıştır.

Ayşe Garcin tarafından Fransızca kaleme alınan metinde  Maria Casarès ’in “Résidente privilégiée” (Ayrıcalıklı Mukim )adlı otobiyografik romanından alıntılar kullanılmıştır.

Sahneye koyan : Ayse Garcin
Rol dağılımı :

Emmanuelle Bunel
Camus dış ses : Erick Garcin

Video :Marcel Herrand ve Kaliayev rolü, Hippolyte dış ses : Solal Garcin

Video « Le malentendu » : Samantha Lussiez

Video Casaresin cocukluğu : Judith Mack- Drilleau
Gloria’dış ses: Carmen Rajoy
Santiago dış ses : Emmanuel Duchemin
Entrelacets Topluluğu’nun katılımıyla

Işık tasarımı : Eric Bellevègue

Görüntü ve ses tasarımı ve yönetmeni : Emmanuel Duchemin

Fotoğraf : Reyhan Kürtür

Yapım : Compagnie La Morena

http://www.ifturquie.org/etkinlik/tiyatro-amour-amor/

Ön Kayıt : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf1xXum7N052vYGGHp4JEY9y0xiPRvHpQINP67etRdoUXhQ4A/viewform

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku