iyi geceler anne foto 6KASIM AYI OYUN PROGRAMI
8 KASIM CUMA SAAT: 20.00  – SARKAÇ KAFE ODA SAHNE
9 KASIM CUMARTESİ SAAT: 14.00 – ODTÜ MİMARLIK AMFİSİ (GÜZ FESTİVALİ)
22 KASIM CUMA SAAT: 20.00 SARKAÇ KAFE ODA SAHNE
29 KASIM CUMA SAAT: 20.00 SARKAÇ KAFE ODA SAHNE

Her Cuma Sarkaç Kafe’ de. Bilet Rezervasyon ve Bilgi İçin Tel: 0312 417 41 00

YAZAN: Marsha NORMAN
ÇEVİREN: Yıldırım TÜRKER
YÖNETEN: Ahmet YAPAR
SAHNE TASARIMI: Anıl IŞIK
KOSTÜM – MAKYAJ: Yeliz DAĞISTAN
IŞIK TASARIM: Emrah YILDIZ
IŞIK KUMANDA: Çağrı AYAS
OYNAYANLAR: Nurcihan ERSOY (Anne Thelma), Ezgi KARACA (Kız Jessie)

İyi Geceler Anne AfişMarsha Norman Biyografi:
21 Eylül 1947 yılında  Louisville, Kentucky‘de doğdu. ABD‘li oyun yazarı, senarist, televizyon yazarı ve romancıdır. 1983’de İyi Geceler Anne isimli tiyatro oyunuyla Pulitzer Drama Ödülü kazandı. Daha sonra The Secret Garden ve The Red Shoes gibi Broadway müzikallerinin sözlerini, ayrıca The Color Purple müzikalinin de librettosunu yazdı. The Secret Garden‘daki çalışmasıyla Tony dülü kazandı. Norman’ın yazdığı ilk oyun olan Getting Out (1977), Actor’s Theatre of Louisville‘de sahnelendi. Getting Out‘un kazandığı başarının ardından New York’a taşındı ve burada da Actor’s Theatre of Louisville için yazmaya devam etti. Bir sonraki oyunu olan Circus Valentine da, 1979’da Actor’s Theatre of Louisville tarafındansahnelendi. İyi Geceler Anne, Broadway’deki başarısı ve ardından yıldız oyuncuların rol aldığı film veriyonu ile, Norman’ın en bilinen eseri haline geldi. Yazar bu oyunu ile geniş çapta tanındı. İntihar konusunu açıklıkla ele alan bu oyun 1983’te Pulitzer Drama ÖdülüSusan Smith Blackburn ÖdülüHull-Warriner Ödülü ve Drama Desk Ödülü kazandı.

İYİ GECELER ANNE OYUNU ÖZET
Oyun Jessie ve beraber yaşadığı annesi Thelma’nın, birlikte geçirdikleri son geceyi anlatır. Oyun, Jessie’nin annesine, ertesi sabah ölmüş olacağını, çünkü o gece intihar edeceğini açıklamasıyla başlar. Jessie bunları, evi derleyip toplarken ve annesine yapacağı manikür için hazırlanırken, kayıtsızca, öylesine anlatır. Bunun ardından iki kadın arasında geçen konuşmalarda, Jessie’nin bu kararı neden verdiği, annesiyle olan yaşantısının detayları, kendi ölümünü en ince ayrıntısına kadar nasıl planladığı açığa çıkar. Oyun, kaçınılmaz sona doğru tedirgin edici şekilde hızla ilerler.

1983’te Pulitzer Drama Ödülü kazanan oyun, modern insanın en sevdiklerinin yanında bile kendini yalnız, çaresiz ve mutsuz hissetmesini, insanlar arasındaki iletişimsizliğin ve hoşgörüsüzlüğün varabileceği son noktayı anlatır.

Ankara Devinim Tiyatro
Devinim Tiyatro, tiyatro tutkunu, tiyatro sevdalısı insanların kurmadığı, tam tersine tiyatroyu eleştiren, saplantı haline getirmeyen insanların oluşturduğu bir ekiptir. 10 Ağustos 2010 tarihinde Ahmet YAPAR öncülüğüyle kurulmuştur. Her tiyatro gibi karmaşık süreçlerden geçerek Ankara başta olmak üzere Türk Tiyatrosu’ nda kendini tekrar eden yapımlardan sıyrılmak, ismi gibi yeni arayışlar, yenilikler içinde olma gayretindedir. Tiyatroyu sisteme boyayanlara inat, tiyatroyu sistemden sıyıramayanlara inat, öncelikle Türkiye’ deki tiyatro anlayışını ve arayışını eleştirerek kendine bir yer bulma çabasındadır. Türk Tiyatrosu’ nun suskun, yorgun ve baskı altında kalan döneminden sıyrılıp, korkmadan, kuruluşunda kimseden maddi ve manevi destek almadan yoluna devam etmekte, yanlış yapa yapa ama yine tiyatro yapa yapa Türk Tiyatrosu’ na bir “devinim” kazandırma iddiasındadır. Devinim Tiyatro, aynı bilinç içinde 2013 – 2014 tiyatro sezonuna Marsha NORMAN’ ın ünlü eseri İYİ GECELER ANNE adlı oyunla yoluna devam ediyor. Devinim Tiyatro’ nun kuruluşu itibariyle hazırladığı oyunlar;

. Bernard Marie Koltés–  ROBERTO ZUCCO

. Anton Çehov –  AYI

SAYFİYEDE YAZ

KUĞUNUN ŞARKISI

BİR EVLENME TEKLİFİ

TÜTÜNÜN ZARARLARI

. Bertolt Brecht –   MUHBİR

. Eugéne Ionesco –  İKİ KİŞİLİK HIRGÜR

. Ahmet Yapar –  EŞ ZAMANLI AŞKLAR

. Marsha Norman  –   İYİ GECELER ANNE

Ankara Devinim Tiyatro’nun güncel ve detaylı haberleri için;

twitter.com/devinimtiyatro (@devinimtiyatro)

www.facebook.com/devinim.tiyatro

ankaradevinimtiyatro@gmail.com

Devinim Tiyatro Tel: 0535 475 05 68