Ankara Devinim Tiyatro 7. Sanat yılında Dünya Tiyatro Tarihi’nin ilk yazılı tiyatro oyunu olan Aiskhylos’ un “Zincire Vurulmuş Prometheus” tragedyasını sahneye taşıyor.  M.Ö. 465 yıllarında yazıldığı tahmin edilen tragedya, güncel hikâyesi ile evrensel bir temayı işliyor.

 “Zeus Tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur.”
Prometheus

Olympos tanrılarına başkaldıran titan Prometheus ateşi tanrılardan çalmış ve insanlara vermiştir. Ateş, uygarlığın temelidir. İnsanlık böylelikle karanlık mağaralardan çıkmıştır. Bilimi, yazıyı, aydınlanmayı, ısınmayı, sağlık alanında türlü ilaçlar yapmayı, yabanıl hayvanları evcilleştirmeyi keşfeder. Kısaca Prometheus’un bu eylemi insanlığın uygarlaşmasının yolunu açar, insanı özgürleştirir ve aklını kullanmasının olanaklarını sağlar. Zeus, tanrıların kurmuş olduğu düzene karşı geldiği için Prometheus’u cezalandırır ve Prometheus insanlık için türlü cezalara ve işkencelere maruz kalır.

İnsanlık için türlü bedeller ödeyen, cezalar çeken Aiskhylos’un eseri  Prometheus tragedyasını Ahmet Yapar yönetti. Oyunun koreografisini Özgür Adam İnanç, müziklerini Engin Bayrak, kreatif direktörlüğünü Anıl Ateş Işık yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here