Ankara’da “Genco Erkal Salonu” Açıldı

editor
1614 Görüntülenme

Başkentin en büyük ve en donanımlı kültür, sanat merkezi olan Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yer alan “Genco Erkal Salonu”, Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in yapıtlarından uyarladığı “İnsanlarım” adlı tek kişilik oyunuyla kapılarını açtı.

Türkiye’nin en büyük salonlarından biri olma özelliğine sahip olan ve binlerce etkinliğe ev sahipliği yapan Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi pandemi sürecinde baştan sona yenilendi. Kültür merkezi salonlarından, ses ve ışık sistemine, kulislerinden fuaye alanına kadar yenilenirken bin 508 kişilik salona ise Nazım Hikmet eserlerini en iyi yorumlayan tiyatro ustalarından olan Genco Erkal’ın ismi verildi.

Salona adı verilen duayen Tiyatrocu Genco Erkal, açılışa tek kişilik oyunuyla damga vurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun da izleyicileri arasında yer aldığı “İnsanlarım” oyunu Başkentli tiyatroseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Genco Erkal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda adı verilen salonla ilgili olarak şunları söyledi: “Yenimahalle Belediyesinin Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezinin büyük salonuna adımı veren Sayın Başkan Fethi Yaşar’a ve oyunumuzu onurlandıran Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ya yürekten teşekkürler.”

Erkal, “İnsanlarım” oyununda; dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet Ran’ın Bursa Cezaevinde geçirdiği yılların öyküsünü anlatıyor. Memleketimden İnsan Manzaraları, Kuvayı Milliye Destanı, Şeyh Bedreddin Destanı, Taranta-Babu’ya Mektuplar’dan bölümler ve yine o dönemde yazılmış şiirler ile mektupların yer aldığı “İnsanlarım”, umutsuzluğun kol gezdiği bir dönemde, tüm ütopyaların yıkılıp, çöktüğü bir karanlık çağda, en zorlu koşullarda bile “gelecek güzel günlere olan inancını” yitirmeyen büyük ozanı konu alıyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku