Antalya, Yepyeni Salonlarına Kavuşuyor

Mustafa Demirkanlı
258 Görüntülenme
Antalya, Yepyeni Salonlarına Kavuşuyor

Kuruluş çalışmalarından sonra şimdi de yeni salonlarla Antalya’yı tiyatroya doyurmayı amaçlayan Mehmet Özgür

Peki, bütün bu işleri var olan küçücük sahnenizle mi yapacaksınız?
Hayır, Başkanımız bu konuda çok ciddi destek veriyor. Antalya’nın merkezinde Doğu Garajı mevkiinde 7.000 m2’lik bir alanı şehir tiyatrosuna sahneler, atölyeler yapmak için çalışmalara başlandı. İçerisinde 2 tane sahne; biri 638 diğeri 200 kişilik olacak. İçerisinde bir de okul olacak. Burada 2 sahnemiz olacak bir de var olan sahnemizle birlikte toplam 3 sahnemiz olacak. Büyükşehir yasasından dolayı her şehirde artık kültür merkezi yapılıyor ve bu merkezlerin içerisinde sahneler olacak. Bu sahneler de Antalya Şehir Tiyatrosu’na tahsis edilecek. Yani bizim ilerde yaklaşık yirmiye yakın sahnemiz olacak. Bizim hedefimiz ilk üç yılda 10 sahne.

mehmet_ozgur4Bu sahneler yapılırken siz müdahil olabiliyor musunuz?
Burası çok önemli. Bence tüm başkanlara örnek teşkil edecek bir davranış sergiledi bizim başkanımız. Bu bahsettiğim yerin projesi bitmişti, ihalesi neredeyse yapılmıştı. Ben başka bir şey görüşmek için gittiğimde başkan “yapılacak salonla ilgili projeyi gördün mü, konu sana geldi mi?” dedi. Ben görmediğimi söyledim. Başkan hemen genel sekreter yardımcısını aradı ve….

Bir Belediye Başkanı bunu yaptı… bunun gerçek olduğuna yemin eder misin?
Yemin ederim ki aynen böyle oldu. Sonra mimarımız bize projeyi getirdi. Projenin mimarıyla tekrar oturduk, eski planı iptal ettik ve yeni bir proje yaptık birlikte. Biz projeye onay verdik ve o proje ihaleye çıktı. Bir aksilik olmaza 2016 yılının sonlarında sahnelerimize kavuşacağız. Burada 200 kişilik sahne ile ilgili bir parantez açmak istiyorum. Antalya’da nitelikli özel tiyatrolar yaratmak istiyoruz. Burada mezun çok insan var ve kurum tiyatrosuyla onları bir araya getirerek nitelikli özel tiyatrolar yaratma peşindeyiz. Bu salonu çok minimal ücretlerle onlara tahsis etmeyi planlıyoruz. Orada prova yapabilecekler. Biz onlara gerekirse dekor, kostüm desteği yapacağız. Kurum içerisinden arkadaşlarımız da oyun yapabilecekler. Yaptıkları oyun yönetim kurulumuzdan onay alırsa onun kostümünü, dekorunu yapacağız ve oynayacak. Dolayısıyla her oyuncu arkadaşımız da içerisinde uhde kalan oyunları yapabilme olanağı bulacak.

“Yönetim Kurulundan onay alırsa” dedin… Kimlerden oluşuyor bu kurul?
Bizim Yönetim Kurulumuz yine iddia ediyorum Türkiye’nin en sağlam kurulu. Sanat Yönetmeni, müdür, sanatçıların seçeceği 2 sanatçı üye ve sanat yönetmeninin atayacağı bir sanatçı üyeden oluşuyor.

Çocuk Tiyatrosu Birimi nasıl gidiyor?
Şahane işler yapıyoruz, çok iyi gidiyor. 1,5 yıldır inanılmaz bir mesafe kat ettik. Bu sürede Özer Tunca ile başladık, ardından Soren Ovesen, Alexander İliev gibi sanatçılar gelerek çalışmalar yaptılar. Bu sanatçılar workshop ve ardından oyun yaptılar, yapacaklar. Antonia Fava geldi workshop yaptı ve oyun yapacak. Çocuk Tiyatrosu Birimimiz olarak Özer Tunca’ya çok şey borçluyuz, bunu söylemeden geçemem. Ben olayım veya olmayayım sonuna kadar onunla olmak istiyoruz.

mehmet_ozgur3

Çocuk biriminden büyük oyunlarına geçiş oldu mu?
Hayır, hiç olmadı. En zor anlarımızda bile geçirmedik.

Onlar deyim yerindeyse oradan emekli olacaklar değil mi?
Evet. Sadece şöyle bir şey yapacağız: Onların isteğiyle değil, onların böyle bir isteklerinin olmadığını kesin biliyorum. Şu anda var olan kadroya ek olarak birkaç tane daha oyuncu alacağız.

Peki, Çocuk Tiyatrosu iyi gidiyor… Şimdi planlarda kukla var sanırım…
Evet, Günümüzde dünyada yapılan işlere baktığınız zaman kukla çok büyük önem kazanmış durumda. Biz ülke olarak bu alanda çok gerideyiz. Ülke olarak çok malzememiz olmasına rağmen, Karagözümüz var, Gölge oyunumuz var bizim… Neden daha iyisini yapmayalım. Bunun için sadece öğrenmek ve branşlaşmak gerekiyor. Bu inançla yola çıkıyoruz ve Kukla Birimi’ni kuruyoruz. Beni çok heyecanlandıran bir şey. Cengiz Özek ile görüştük, kurulacak olan Kukla Birimimizin Sanat Danışmanı olacak. Bu birime on oyunca arkadaş alacağız, sadece bu birimde çalışacaklar. Bunları profesyonel kukla oynatıcısı yapacağız. Çocuk veya yetişkin oyunlarında bir kuklaya gerek olduğu zaman bu arkadaşlarımız oynatacak. Dünya’da ne kadar iyi örnek varsa buraya getireceğiz ve eğitimler aldıracağız.

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku

UA-133167482-1