Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun (CRR) yıllarca genel sanat yönetmenliğini yapan, iki ay önce Bakırköy’de yeni açılan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin başına getirilen opera sanatçısı Arda Aydoğan, bu sabah Levent’teki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

On yıl boyunca görev yaptığı CRR, onun  döneminde Türkiye’nin ve Avrupa’nın sayılı konser salonları arasına girdi. Türk kültür ve sanat hayatında önemli ilklere imza atan Aydoğan’ın cenazesi salı günü CRR’de yapılacak törenin ardından defnedilecek.

Arda Aydoğan kimdir?
1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi CRR Konser Salonunun Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği görevine atandı. Yaklaşık on yıl görevde bulunduğu 2005 yılına kadar yaptığı çalışmalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi CRR Konser Salonu’nu Türkiye’nin ve Avrupa’nın sayılı konser salonları arasına sokmuştur. 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi CRR Opera Orkestra ve Korosunu 1996 yılında CRR Senfoni Orkestrasını, 2003 yılında CRR Dans Tiyatrosu’nu kurmuştur ve aynı kuruluşların Genel Sanat Yönetmenliğini yapmıştır.2004 yılında İstanbul Boğaziçi Senfoni Orkestrasını ve Korosunu kurmuştur.2004 yılının sonunda TRT Genel Müdür Müşavirliğine atanmıştır. Türk, Kültür ve Sanat hayatında önemli ilklere imza atmıştır. 2009 yılında İstanbul Bosphorus Dans Tiyatrosu’nu kurarak Türk Dans hayatına yeni bir soluk getirmeyi amaçlamıştır. Topluluk aynı yıl Uluslararası Chicago Dans Festivalinde 3.lük almıştır. 2014 -2015 yılında Şişli Belediyesi Başkanı Sanat Kültür Başkan Danışmanı görevini aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Genel Yayın ve prodüksiyon yönetmeni ve Güzel Sanatlar Bölümünde Ses nefes pedagogu olarak öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Özellikle genç sanatçılara destek olan Aydoğan, Türk kültür ve sanatının yurtdışında başarıyla temsil edilmesini sağlayan projeler oluştururken yurtiçinde de gelişmesine destek olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here