“Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri – Forte”

akdeniz
95 Görüntülenme
“Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri – Forte”

Grimm Kardeşler’in “Kurbağa Prens” masalından esinlenerek yazılmış post apokaliptik romantik komedi. Tiyatroda steampunk*.

3.Dünya Savaşı’ndan sonra dünya çöküşün eşiğindedir. 2040 yılına gelinceye dek ulaşılan üstün teknoloji 18. yüzyıldaki seviyesine geri dönmüştür. Ortalık durulduktan sonra toplanan dünyanın tüm ülkeleri bir anlaşmaya varıp ortak bir deklarasyona imza atarlar: Silah kullanmak, üretmek, satmak yasaklanacaktır. Hükümetler önceleri bu karara bağlı kalırlar ancak daha sonra bilinen silahlara hiç benzemeyen silahlar gizlice üretilmeye başlanır. Nüfusun artık olmadığı yerlerde kurulu laboratuarlarda gizli deneyler, araştırmalar yapılmaktadır.

Oyun bu laboratuarların birinde, Kentucky kentinin yıkık dökük  bir bölgesinde geçmektedir. Araştırmacı Rockwell  Wise insanları aşık olmaktan koruyacak bir aşk aşısının dünyadaki bütün  problemleri çözeceğine inanmaktadır.

Eski sevgilisi, ilaç geliştirme uzmanı Grace Wright ise romantizme aç olduğunu düşündüğü gezegeni gençleştirmek için bir aşk iksiri yaratmak peşindedir. Grace, laboratuarın zor zamanlarında Rockwell’in geliştirme takımına liderlik yapması için işe alındığında, geçmişleri her ikisinin de yakasını bırakmaz. Kendilerini ‘aşk ve ilaçlar’ hakkında tartışmaların ve beklenmedik  ‘yan etkilerin’ ortasında bulurlar.

“Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri” Ağustos 2012’de San Francisco’da Werx Sahnesi’nde Dünya Prömiyeri’ni yapmış ve büyük başarı kazanmıştır.  Oyun Türkiye’de ilk kez sahnelenmektedir ve oyunun atmosferi ve tasarımı bugüne kadar tiyatro sahnelerinde uygulanmamış bir yaklaşımla, “steampunk*” tarzında gerçekleştirilmiştir.

* Steampunk: Buharlı makinelerin, mekanik sanayinin hakim olduğu, bakır kaplamaların, vidaların ve çarkların bolca göründüğü atmosferiyle bilimkurgunun alt türü.

Künye
Yapımcı: Bülent Ekuklu
Yazar:  Patricia Milton
Yönetmen: Eray Mert
Çeviri: Ceren Aksakal
Uyarlama: Bülent Ekuklu
Oyuncu Koçu: Mine Çerçi
Kostüm ve Aksesuar Tasarımı: Oya Güner
Kostüm Uygulama: Oya Güner & DES Etnik Giyim
Müzik: Orhan Enes Kuzu
Işık Tasarımı: Utku Kara
Dekor: Eray Mert & Yeşim Türkgeldi
Yönetmen Yardımcısı: Tuğçe Özdenoğlu
Afiş Tasarımı: Tuğba Tokdemir & Tuğçe Özdenoğlu
Makyaj: Ülkü Şahin
Işık ve Efekt Uygulama: Mustafa Dinç & Melis Karaman
Oyuncular: Elif Gizem Aykul, Gökçe Karaman, Mert Aydın, Arda Meriçliler

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku