“At Gözü”, 27 Şubat’ta Kumbaracı50’de Prömiyer Yapıyor

editor
894 Görüntülenme

Usta oyun yazarı ve tiyatro insanı Sermet Çağan’ın (1929-1970), üzerine çalıştığı fakat yazamadan aramızdan ayrıldığı ‘At Gözü’ adlı oyun; aynı fikirden yola çıkarak ve aynı isimle Sermet Çağan’ın anısına Yiğit Sertdemir tarafından yazıldı. Sertdemir’in aynı zamanda yönetmenliğini üstlendiği “At Gözü” 27 Şubat günü saat 20:30’da Kumbaracı50’de prömiyer yapıyor.

Oyunun Konusu: Rivayete göre, atlar her şeyi olduğundan iki kat büyük görürmüş. Bunu keşfeden bir ‘diktatör’, diktasını baki kılabilmek için büyük bir kampanya başlatır ve tüm halka ‘at gözü’ taktırır. Böylece, insanlar çevresindekileri kendilerinden çok daha büyük görecek ve korkunun egemen kılınacağı, birbirine düşman insanlardan oluşan bu memlekette diktatör başarılı olacaktır. Ülkedeki bütün aynalar kırılır, bütün sular kesilir ki kimse kendini görüp de, bu aldatmacanın farkında varmasın. Ta ki o beklenmedik finale kadar… Sermet Çağan’ın bu muazzam fikirle yola çıkıp yazmayı arzuladığı oyun, aramızdan vaktinden bir hayli önce ayrılması nedeniyle bir türlü hayata geçememiş. Şimdi, bu fikir usta yazarın doğumunun 90. yılına girerken, onun anısına, onunla birlikte hayat buluyor.

Oyunun Künyesi:

Yazan-Yöneten: Yiğit Sertdemir

Dramaturg: Sinem Özlek

Kostüm-Kukla Tasarımı: Candan Seda Balaban

Dekor Tasarımı: Yiğit Sertdemir

Işık Tasarımı: Cem Yılmazer

Müzik: Burçak Çöllü

Hareket Düzeni: Osman Ateş

Afiş Tasarımı: Önder Sakıp Dündar

Yönetmen Yardımcısı: Şebnem Köstem

Asistanlar: Gonca Ergün, Samet İlci, Ece Yaşar

Oynayanlar: Aslı Can Kortan, Erkan Baylav, Hazal Şahin, Ladin Avşar, Meriç Rakalar, Selen Şeşen, Sinem Öcalır, Tolga Bayraklı, Y. Ömer Erzurumlu, Yeşim Sarı

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku