Ayla Kaymak: “BBT’de görevimizi layığıyla yaptık”

editor
1292 Görüntülenme

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda (BBT), 16 Mayıs’ta gerekçe gösterilmeden, sözleşmeli olarak çalışan tiyatro oyuncuları Tuğba YarbayAyla KaymakHüseyin Durak ve Muhammet Çakır  gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı.

İşten çıkarılma sürecini usulsüz bulan Ayla Kaymak bianet’e yaptığı açıklamada, işten çıkarıldıklarını sözleşme yenilemeye gittiklerinde öğrendiklerini ve hâlâ nedenini bilmediklerini, herhangi bir gerekçe gösterilmediğini aktardı.

“Her sene 14 Mayıs’ta sözleşmemiz feshediliyor. Ayın 15’i ya da 16’sında tekrar çağrılıp imza atıp işe devam ediyoruz. Biz yine davet edildik. 16 Mayıs’ta imzaya gittiğimizde işten atıldığımızı öğrendik. Başka arkadaşlarımızın da atıldığını, bir liste olduğunu, onların geri alındığını o an öğrendik.”

Öte yandan Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda (BBT) işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle başlatılan imza kampanyası Change.org sitesi üzerinden devam ediyor.

Yürütülen kampanyanın metninde, oyuncuların hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmasının sosyal belediyecilik anlayışıyla ve CHP’nin vadettiği kültür sanat politikasıyla bağdaşmadığı vurgulandı.

Kaymak,  kampanya metnini şu açıklaması ile destekledi:

Hem Sayın İmamoğlu hem de Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları var sanat ve sanatçı ile ilgili. Bakırköy de bir CHP belediyesi. Gerekçesiz işten atılmalar parti politikalarına uygun bir davranış değil. Bizim herhangi bir rapor, uyarı, disiplin cezamız yok. Görevlerimizi layığı ile yapmaya çalıştık. Hatta daha fazlasını yaptık. Örneğin, belediye sunuculuğu, başkan sunuculuğu.” 

 

Haberin kaynağı: https://bianet.org/bianet/sanat/209841-isten-cikarilan-bbt-oyunculari-cikarildigimizi-sozlesme-yenilemeye-gittigimizde-ogrendik

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku