Bağımsız Tiyatro Birliği soruyor: “Neler Oluyor?!”

editor
1046 Görüntülenme

Bağımsız Tiyatro Birliği, Devlet Tiyatroları’nda yaşanan işten çıkarmalarla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Birliğin açıklamasını okurlarımızla paylaşıyoruz: 

DT’de ki işten atılmaların nedeni yeni sözleşme biçimlerine “uygunluk taşımadığı” yönünde yapılan açıklamalar artmakta olan işten çıkarmalar için ikna edici değil… Alınması ya da verilmesi diyelim, bekleyen kadrolar iken bu cici sözleşme teslimiyetçidir ve süreli değildir. Yani bu sevinç ve körleşme seneye yerini yine yüzlerce kişilik acıya bırakır. Bu sefer bugün “boşluk” doldurmaya koşanları kapıda görürüz ya da yaşı dolan kadroların emeklisini de eklersek kapıların kapandığını, oyunların çıkmakta zorlandığını…..

Bu sözleşme biçimi DT’de var olan ve atılanların işe alındığı sözleşmeler olan (misafir sanatçı, kompozisyon sanatçı, figüran…vb) sözleşmesinin yapılmasını engelliyor mu? Yani bu sözleşmeye uymayanlar, güvencesiz ama iş akdi feshedilmeden devam edemiyor mu? DT var olan bu sözleşmeleri kaldırdı mı, nasıl?!

Hâlâ “Tiyatroyu Tiyatrocular Yönetir” ilkesini savunuyor ve sanattan yana olmayan bu rencide edici, keyfi tutumlara yol bulunsun diyoruz. Hiç kimse (ki yüzlerce devamı bekleniyor) bir anda ve güvencesiz üç gün önce uygun olduğu işten üç gün içinde atılmamalıdır…

Kaldı ki, oyunların bu şekilde kaldırılması, seyirciye son anda iptal açıklamaları, erkek ya da kadın karakterin, eldeki oyuncu neyse ona verilmesi, provasız ve genel provasız oyuna çıkarılması vb… gibi çözümler DT’de “yapılamaz” başlıği altındadır. Ve bizler kurumsal kimliğe sahip çıkılmasını, sanatçı ve emekçilere sahip çıkılmasını, “tiyatroyu yöneten tiyatroculardan” talep ediyoruz !

Haaa,  baş edilemez bir durum var ise de net bir açıklama da talep ediyor ve tiyatrocular olarak bilmek, tartışmak istiyoruz… Çünkü bu insanlar tiyatrocu ve bizlerle aynı yolda yürüyecekler şaibeli ve dedikodu şeklinde yayılan açıklamalar onların bütün hayatını etkileyecek… Bizlerin de onlara bakışını…

Şimdi; “Tiyatroyu yönetenler, meslek örgütleri ve Tiyatro STK” ları soruyu ortak soralım: “Neler oluyor”?!

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku