dob-jpg20131211114348Bakan Yardımcısı Arıcı Haberimizi Yalanladı…

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı kaynak belirtmeden tiyatrodergisi.com.tr’de çıkan “TÜSAK Yasa Tasarısı Torbada, Yürürlülük Tarihi Mayıs” haberimizi yalanladı.

Sayın Arıcı, haberi yalanlarken, aslında haberin doğru olduğunu da teyit etmiş. Sayın Arıcı: “Şu anda öyle bir şey yok. Ortaya çıkarılan bizi kapatacaklar dedikoduları afaki şeyler. Bizim kafamızda onların düşündüğü gibi şeyler yok. Biz Anadolu’nun tiyatroyla buluşmasını ve kaliteli, milli değerlerimize sahip oyunlarla buluşmasını istiyoruz” derken, TÜSAK Yasa Tasarısını savunmakla birlikte, nasıl bir TÜSAK yasası olması gerektiğini paylaşmadıkları için “düşünülen gibi olmadığını” ifade etmektedir. İnsanlar, paylaşılmadığı için, “düşündükleri” gibi “spekülasyonlara” dayalı olarak yorum yapar. Bir yasa yapılırken hem de Cumhuriyet kurumları ortadan kaldırılırken bu gizem neden? Bakanlığın bir yasa yaparken, alanın kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılması “ileri demokrasi”nin gereklerinden değil midir?

Sayın Arıcı: “Biz Anadolu’nun tiyatroyla buluşmasını ve kaliteli, milli değerlerimize sahip oyunlarla buluşmasını istiyoruz.”, diyerek siyasetin ve bürokrasinin sanata doğrudan müdahale edeceğini açıkça ifade ediyor, tıpkı; “Bugün Opera da aynı şekilde kendi değerlerimizi yansıtacak oyunlarla gelmesi gerekir.” dediği gibi. Sayın Arıcı “milli değerler” ile neleri kast ettiğini ya da ne anladığını, anlaşılması gerektiğini de açıklamayı düşünür mü?

Sayın Arıcı, AA’ya, “Türkiye Sanat Kurumuna ilişkin yasa tasarısı çalışmalarının devam ettiğini ancak henüz neticelenmediğini söyledi.” denen haberde, ne olduğu, nasıl olduğu belli olmayan bir yasa tasarısını ilgili kurum, kuruluş ve STK’larla bile tartışılmadan, paylaşılmadan hazırlandığını da açıklamakta, bu anlayış “ileri demokrasi” söylemlerini savunan iktidara biraz çelme takmak olmuyor mu?

Bütçe tartışmaları sırasında komisyonda Sayın Bakan’ın açıklamaları ile Sayın Arıcı’nın açıklamalarının paralelliği, üzerinde çalışması devam eden bir taslağın ya da bitmiş çalışmanın nasıl olduğunu açıklıyor, yanlış olan tartışılmadan hazırlanması, parmak üstünlüğüne güvenilerek, ülkenin sanat geleceğini belirleyecek olan yasanın despotik bir yöntemle hazırlanması.

AKP, “ben yaptım oldu” anlayışını parmak üstünlüğü ile kanıtlamaya çalışıyor, yazık ediyor,  bu toprakların geleceğini ehliyetsiz ellerle karartıyor hem de amaçsız, sadece öfkesine yenilerek…

Bakan Yardımcısı Sayın Arıcı’nın açıklaması şöyle:

“DT kapanacak” iddiaları afaki
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı, DT ve DOB’ların kapanacağı iddialarına ilişkin “Şu anda öyle bir şey yok. Ortaya çıkarılan bizi kapatacaklar dedikoduları afaki şeyler” dedi.

ANKARA – Tuğba Özgür Durmaz

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Devlet Tiyatroları (DT) ile Devlet Opera ve Balesinin (DOB) kapatılacağı iddialarına ilişkin, “Şu anda öyle bir şey yok. Ortaya çıkarılan bizi kapatacaklar dedikoduları afaki şeyler. Bizim kafamızda onların düşündüğü gibi şeyler yok. Biz Anadolu’nun tiyatroyla buluşmasını ve kaliteli, milli değerlerimize sahip oyunlarla buluşmasını istiyoruz” dedi.

Arıcı, Türkiye Sanat Kurumu ile ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Sanat Kurumuna ilişkin yasa tasarısı çalışmalarının devam ettiğini ancak henüz neticelenmediğini söyledi.

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesinin kapatılacağı iddialarına ilişkin Arıcı, şunları ifade etti: “Ortaya çıkarılan ‘bizi kapatacaklar’ dedikoduları afaki şeyler. Daha ortada projelendirilmiş, Başbakana sunulmuş, TBMM’ye gelmiş bir şey yok. Bu aşamaları geçtikten sonra zaten kendileri de görecektir ne olduğunu, ama bizim kafamızda onların düşündüğü gibi şeyler yok. Biz Anadolu’nun tiyatroyla buluşmasını ve kaliteli, milli değerlerimize sahip oyunlarla buluşmasını istiyoruz. Bunu yapan özel sektör de var ve onlara da desteğimiz devam ediyor, ayırmış değiliz. Bugün Opera da aynı şekilde kendi değerlerimizi yansıtacak oyunlarla gelmesi gerekir.”

Arıcı, devlet destekli sanat kurumlarının önerdiği performans ve rekabete dayalı sistemiyle ilgili de Bakan Çelik’in bütçe görüşmelerindeki söylemlerini anımsatarak, devletten maaş alan sanatçıların dizilerde rol üstlenmesini eleştirdi.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber-yorum: Mustafa Demirkanlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here