catsCumhuriyet Gazetesi’nden Ceren Çıplak’ın haberine göre sanatçılar AKM’nin tadilatını engelleyen bakanlık hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Haberin tamamı şöyle:

AKM’nin tadilatıyla ilgili mahkeme kararına uymayan Bakanlık hakkında suç duyurusunda bulunulacak. Destek yardımından yoksun bırakılan özel tiyatrolar adına da Bakanlığa dava açılacak.

Sanatçılar Girişimi ve AKP’nin sanata müdahalesine karşı bir araya gelen sanatçılardan oluşan Tiyatro Platformu, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) desteğiyle, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) tadilatıyla ilgili mahkeme kararına uymayan Kültür ve Turizm Bakanlığı hakkında suç duyusunda bulunacak.

Sanatçılar Girişimi, Tiyatro Platformu ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu önceki gün Ankara’da bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Gezi’ye destek” verdikleri gerekçesiyle bu yılki destek yardımından yoksun bıraktığı pek çok özel tiyatro topluluğunun, TBB’nin desteğiyle bakanlığa dava açacağını duyurmuştuk. TBB Başkanı Feyzioğlu ve Tiyatro Platformu adına Orhan Aydın ve Ragıp Yavuz’un da katıldığı Ankara’daki toplantıda bu davanın önümüzdeki hafta açılmasına karar verildi.

Öte yandan, Tiyatro Platformu ile TBB’nin oluşturduğu Kültür Sanat Komisyonu, ortak sanat alanlarının sorunlarının tartışılacağı bir Çalıştay gerçekleştirilecek. 2014 Ocak ayında yapılması öngörülen Çalıştay sonrası hukukçuların hazırlayacağı sanatla ilgili yasa maddeleri oluşturulacak ve öneri olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak.

Orhan Aydın iktidarın sanat kurumlarını, sanatı ve sanatçıyı düşman ilan edip cezalandırmaya çalıştığını söyledi. Aydın, önce iç hukuk yoluyla mücadele edeceklerini, gerekirse de konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

Haber: Ceren Çıplak

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here