Bakanlıktan, Repertuvardan Kaldırılan Martı Oyunuyla İlgili “Emeği Yok Sayan” Açıklama

editor
593 Görüntülenme

Kültür ve Turizm Bakanlığı, hazırlıkları tamamlanan tiyatro oyununun repertuvardan kaldırılmasını “Sözleşme imzalanmadığı için kayıp söz konusu değil” diye savundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı önce talep ettiği sonra ise repertuvardan kaldırdığı Martı oyunu hakkındaki sorulara 11 ay sonra cevap verdi. Bakanlık, oyunun sahnelenme sürecinin kastın (oyuncu kadrosu) imzalanması ile başladığını iddia etti ve bu güne kadar sözleşme imzalanmadığı için bir kayıp olmadığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi tarafından gündeme getirilen, Kültür Bakanlığı’nın Ayşe Emel Mesci’den talep ettiği, ancak sonra tüm hazırlıkları yapıldığı halde repertuvardan kaldırılan Martı oyunu ile ilgili bakanlık 11 ay sonra yanıt verdi. Bakanlık önce talep ettiği, sonra repertuvardan kaldırdığı oyun için “Oyunun sahnelenme süreci kastın bütün görevlilerce imzalanmasının müteakiben başlamaktadır” iddiasında bulundu.

“BAKANLIĞIN SANATA BAKIŞ AÇISI EMEĞİ YOK SAYIYOR”

Devlet Tiyatrosu’nun önceki yıl ünlü yönetmen Ayşe Emel Mesci’den Anton Çehov’un “Martı” oyununu Ataol Behramoğlu’nun çevirisiyle sahnelemesi için teklif verdiğini hatırlatan İlgezdi, “Teklifte bulunan Devlet Tiyatroları. Mesci teklif üzerine Ankara’ya gidip oyuncuları seçiyor, bütün yazını oyun için çalışarak geçiriyor, tasarım için dekoratörle anlaşıyor, oyunun dramaturji çalışmasını tamamlıyor” dedi. Aylar süren hazırlık sürecinden sonra provalara başlanması beklenirken oyunun 3 kez ertelendiğini ve sonrasında da repertuvardan çıkarıldığını hatırlatan İlgezdi, “11 ay önce neden bu oyun kaldırıldı diye soru önergesi vermiştim. Bakan, Devlet Tiyatrolarının teklifi ile oyunu hazırlamaya başlayan ve aylarca yoğun emek harcanan bu süreci yok sayarak, ‘sahnelenme süreci kastın imzalanması ile başlar’ yanıtı verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sanata bakışı sanatçının emeğini yok saymak maalesef” diye konuştu.

TİYATRONUN KAPISINI SÖZLEŞME Mİ AÇAR?

İlgezdi’nin verdiği soru önergesine ise  Kültür ve Turizm Bakanlığı “Oyunun sahnelenme süreci kastın bütün görevlilerce imzalanmasının müteakiben başlamaktadır” yanıtını verdi. İlgezdi, “Tiyatro, oynanacak oyunun belirlenmesi ile başlayan ve sahneye konana kadar olağan üstü çabalarla icra edilen bir sanat dalı. Oynanacak oyun belirleniyor ve Mesci’ye teklifte bulunuluyor. Bu noktadan itibaren tüm süreçler tiyatronun içinde. Ancak Bakanlık aylarca süren çaba ve emeklerin bir değeri olmadığını ifade ederek, sözleşme imzalanmadığı için bir kayıp söz konusu değil diyor. Bu yaklaşım hastalıklı bir yaklaşımdır. Sanata böyle bakılmaz. Ayşe Emel Mesci’nin aylarca gösterdiği yoğun emeği yok sayıp üzerine oyununu engelleyenlerin ülkemizin kültür politikalarını yönetmesi ülkemiz için büyük kayıptır” dedi.

 

Kaynak:https://www.evrensel.net/haber/404322/bakanliktan-repertuvardan-kaldirilan-marti-oyunuyla-ilgili-emegi-yok-sayan-aciklama

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku