Barolar Birliği ile Sanatçılar Arasında Büyük İşbirliği

editor
25 Görüntülenme
Barolar Birliği ile Sanatçılar Arasında  Büyük İşbirliği

barolar3 Aralık akşamı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yanındaki heyetle birlikte Taksim Hill Otel’de sanatçılarla 3 saat süren bir toplantı gerçekleştirildi.

Özel Tiyatrolara Devlet Desteği’nde yararlandırılmayıp cezalandırılan tiyatroların hukuki sorunları konusu Barolar Birliği hukukçularıyla birlikte kısa sürede hazırlanacak dilekçeler, başta Barolar Birliği Başkanı ve diğer Baro Başkanları, sanatçılardan oluşacak geniş bir kitle eşliğinde ilgili mahkemeye verilecek.

Destek alan tiyatrolarla yapılan sözleşmeye eklenen “Genel ahlak kurallarına aykırı oyun yapanlardan destek geri alınacak” maddesinin herhangi bir yönetmeliğe, yasaya dayanmadığı ve hukuksuz olduğunun altı çizilerek bu madde ile de hukuksal süreç başlatılacak.

Kurulacak ortak komisyonun hazırlayacağı manifesto en geniş katılımla açıklanacak, açıklama Barolar Birliği’nin girişimi ile uluslararası hukuk kurumları ve davet edilecek sanatçılar kanalıyla Türkiye’de sanat alanında topyekün yaşanan kıyım, dünya gündemine taşınacak.

Sanatçıların, sayısının az ama etki alanlarının çok güçlü olduğu gerçeğinden hareketle, cezalandırılanın sanatçılar değil halk olduğu uzun soluklu eylemler, tv’ler kanalıyla halka anlatılacak, bu mücadeleye katılımları sağlanacak.

Başta Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, Orkestraların kapanmasının gündemde olmasının bu protokol kapsamında olduğu, bu kurumların kıyımı için de geniş kapsamlı eylemler, açıklamalarla birlikte dünya kamuoyunun dikkati çekilecek.

Toplantının ana konusunu oluşturan hukuk ve sanat işbirliği, her alanda birbirini destekleyen mücadele biçimleriyle artarak devam etmesi kararlılığı ile sona erdi.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku