BBT’nin “Seni Seviyorum Türkiye” Oyunu Sezonu Turnelerle Kapatıyor

editor
670 Görüntülenme

BBT’nin 21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyer yapan oyunu ‘Seni Seviyorum Türkiye’ kapalı gişe geçirdiği tiyatro sezonunu Almanya ve Romanya turneleri ile kapatmaya hazırlanıyor. 

Almanya’nın sayılı metin festivalleri arasında yer alan Heidelberger Stückemarkt’tan davet alan oyun festivalin açılış gecesi seyirci ile buluşacak. Bu yıl Türkiye’ye odaklanan festival kapsamında tiyatronun çağdaş örneklerinden bir seçki oluşturuldu. Seni Seviyorum Türkiye’nin biletleri satışa çıkar çıkmaz tükendi.

Ekip aynı zamanda 19-26 Mayıs tarihleri arasında Romanya’da gerçekleşen Teszt Festivali’ne katılacak. Avrupa’dan özgün ve yenilikçi rejilere programında yer veren festival kapsamında oyun tek temsil gerçekleştirecek

Oyunda; İstanbul’un göbeğinde bir çamaşırhanede yanlarında kirli çamaşırları ile beş kişinin yolları kesişiyor. Türkiye’nin puslu politik iklimini ve memleketin haletiruhiyesini hissedeceğimiz bu çamaşırhanede hem gerçekçi hem de ironik bir atmosfer hakim olmaya başlıyor.

Ceren Ercan’ın yazdığı, Yelda Baskın’ın yönettiği “Seni Seviyorum Türkiye” bugün bu ülkeyi sevme çabası üzerine bir oyun. Oyunda karakterler; aksayan hayatın akışı içinde “buradayım ve ben de Türkiye’yim” demenin imkânı üzerine bir yolculuğa çıkıyorlar.

BBT bugüne ait içerden hikayeler anlatmanın yolunu ararken sahne için de yeni sorular sormanın peşinden gidiyor. Bugünün kendisini görünür kılabilecek bir sahne estetiğini de bu arayışın bir parçası haline getiriyor.

Oyunda; Alican Yücesoy, Defne Şener Günay, İrem Sultan Cengiz, Damla Karaelmas, Emre Koç rol alıyorlar. Oyunu koreografisi Melih Kıraç’a, dekor ve ışık tasarımını Cem Yılmazer’e, kostümleri Selin Ölçen’e, müzikleri Okan Kaya’ya ait.

‘Seni Seviyorum Türkiye’ yaşarken karamsarlık içinde baktıklarımıza tiyatronun birleştirici gücü ve coşkulu özü ile yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku