BGST’nin Yeni Oyunu “Artık Bir Davan Var” Seyircisiyle Buluşuyor

editor
507 Görüntülenme
BGST’nin Yeni Oyunu “Artık Bir Davan Var” Seyircisiyle Buluşuyor

Boğaziçi Gösteri Ve Sanatları Topluluğu (BGST) Tiyatro’nun yeni oyunu “Artık Bir Davan Var”  24 ve 25 Kasım tarihlerinde, 22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşuyor. 

Oyunun Konusu:

Oyun adaletin sarsıldığı, yasaların keyfi kararlara imkan tanıdığı bilinmeyen bir ülkede, bilinmeyen bir zamanda geçiyor.

Kafka’nın meşhur kahramanı Bay K farklı bir kılıkta çıkıyor bu sefer karşımıza. PR ajansında çalışan Bay K bir markayı parlatmanın yollarını ararken, savcılık makamındakiler onun hayatını karartacak bir hikayeyi başlatıyor.

Fakat Bay K Kafka’nın Dava’sındaki gibi kaskatı ve ulaşılamaz bir hukuk dünyası ile değil, kişilerin elinde eğilip bükülebilen, terazisi çarpık, şirazesi kaymış bir hukuk evreniyle karşı karşıya kalıyor.

Tehlikeli ve sinir bozucu bu hukuk serüveninde ona kız kardeşi Melek eşlik ediyor. Adaletin zayıflamasıyla kirlenen bu dünyada, Melek, rengini koruyan vicdanlı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bay K adalet sarayının sisli puslu koridorlarında umutsuzca yolunu bulmaya çalışırken, Melek ona farklı yollar sunuyor.

Peki, geleceği belirsiz, geçmişi karışık bu uzak ülkede Bay K gerçekten suçsuz mu? Belki de önemsemediği kusurlu bir hareket, düşüncesizce sarf edilmiş bir söz bir suç olarak bünyesine yerleşmiştir…

Dahası böylesi bir ülkede suç kavramı kime ve hangi yasalara göre tanımlanabilir? Tüm tutarlılığını yitirmiş bir yasalar evreninden tutarlı bir netice beklemek ne kadar akıl kârıdır?

Bay K.’nın bu pespaye hukuk evrenindeki yolculuğu ironik, grotesk ve satirik öğelerle bezenmiş bir oyun olarak çıkıyor karşımıza. Şarkıların, kabusların, mizahi ve alaycı sahnelerin sürüklediği oyun, hukuk dünyasının tozlu koridorlarına ve içinde yaşadığımız dünyaya dair eleştirel bir tartışma niteliği taşıyor.


Oyunun Künyesi:

Metin: Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin
Metin Danışmanı: Sevilay Saral
Reji: Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin, Sevilay Saral
Oyuncular: Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz, Duygu Dalyanoğlu, İlker Yasin Keskin, Özgür Eren
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Naz Erayda
Işık Tasarımı: Levent Soy
Müzik: Tolga Zafer Özdemir

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku