Bilkent Senfoni Sezonu 8 Ekim’de Açıyor

editor
100 Görüntülenme
Bilkent Senfoni Sezonu 8 Ekim’de Açıyor

Bilkent Senfoni Orkestrası 2016-17 konser sezonunu, 110. doğum yılını kutladığımız Rus besteci Dmitri Shostakovich’in muazzam eseri 10. Senfoni (Mi minör, Op.93) ile açacak.

8 Ekim tarihli Sezon Açılış Konserini usta şef Avi Ostrowsky yönetecek.

mojca-erdmann-3-fbroede

Büyüleyici sesi ve hatasız yorumuyla eleştirmenlerden övgü alan ve dinleyicilerin gönlünü kazanan soprano Mojca Erdmann, Sezon Açılış Konserine solist olarak katılacak. Sanatçı Mozart aryalarını, Richard Strauss’un şarkılarını seslendirecek.

BSO’nun 2016-17 sezon programında yakından tanınan simalar, eserlerle birlikte az bilinen yapıtlar, ilk seslendirmeler ve ülkemize ilk kez gelecek sanatçılar bulunuyor. Pek çok dönem ve kültürden eserlerin sunulacağı konser sezonu adeta rengarenk bir yolculuk niteliğinde.

15 Ekim’de gerçekleştirilecek sezonun ikinci konseri “Yolculuk Düşleri” başlığını taşıyor. Şef ve blokflüt sanatçısı Maurice Steger ile lavta sanatçısı Jadran Duncumb’ın katılacağı konserde Barok müziğin seçkin örnekleri sunulacak.

Sezon boyunca BSO’yu yönetecek konuk şefler arasında Kazem Abdullah, Victor Aviat, John Axelrod, Gürer Aykal, Dağhan Doğu, James Feddeck, Ferenc Gabor, Zsolt Hamar, Rengim Gökmen, Julien Masmondet, Işın Metin, Christoph Mathias Mueller, Gabor Takacs Nagy, Ender Sakpınar, Toshiyuki Shimada, Dorian Wilson ve Keri-Lynn Wilson bulunuyor.

Efsane piyanistlerden Christian Zacharias 16 ve 17 Aralık’ta, Ivo Pogorelich 18 Şubat’ta sanatseverlerle Bilkent’te buluşacak.

Bandoneon sanatçısı Aydar Gaynullin Yeni Yıl Konserinde sıcacık bir program sunacak.

Sevgililer Gününde Per Poc Puppet Company, Romeo ve Juliet’i kuklalarıyla canlandırırken, ünlü tiyatro sanatçısı Selçuk Yöntem konsere anlatıcı olarak katılacak.

Tüm dünyada sevilen, esprili Mozart Group 20 Aralık’ta Çocuklara Yeni Yıl Hediyesi olarak sahneye çıkacak. Uluslararası başarılarını her geçen gün artıran Boğaziçi Caz Korosu da Kasım ayında iki konserle Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.

Bilkent Senfoni’ye solist olacak diğer isimler Seda Ayazlı (soprano), Kristof Barati (keman), Elena Bashkirova (piyano), Sharon Bezaly (flüt), İdil Biret (piyano), Stanislav Ioudenitch (piyano), Kuba Jakowicz (keman), David Kadoush (piyano), Aga Mikolaj (soprano), Letica Moreno (keman), Vikingur Olafsson (piyano), Gülsin Onay (piyano), Jean Guihen Queyras (viyolonsel), Lucienne Renaudin (trompet), Fazıl Say (piyano), Martin Stadtfeld (piyano), Albena Sezer (flüt), Christoph Sietzen (vurmalı çalgılar), Eren Süalp (gitar), Tülay Uyar (soprano), Denis Varjon (piyano) ve Thomas Zehetmair (keman).

BSO Haziran ayında Bilkent Odeon’da İtalyan Film Müzikleri ve Fazıl Say’ın Mezopotamya Senfonisini seslendireceği iki konser verecek.

95 yaşındaki büyük bestecimiz İlhan Usmanbaş ile genç bestecilerimiz Füsun Köksal ve Emre Sihan Kaleli’nin dünya prömiyerleri de bu sezon gerçekleştirilecek önemli olaylar arasında.

Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserlerin biletlerine ve ayrıntılı program bilgilerine www.bso.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku