BİLKENT Tiyatro’da Yeni Dönem

editor
325 Görüntülenme
BİLKENT Tiyatro’da Yeni Dönem

Bölüm başkanlığı görevini bu yıl ABD’li akademisyen ve tiyatro yönetmeni Jason Hale’in üstlendiği Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro bölümü, yeni sezonda iki sahnesinde 6 oyun sergiliyor. Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü ekim sonunda Çin Şanghay Tiyatro Akademisi’yle bir işbirliği anlaşması imzalayarak dünya standartlarında oyunculuk eğitimi sunma hedefinde yeni bir adım 1939814_10152506280963845_7487146994668394735_nattı.
Bilkent Tiyatro uluslararası bir bölüm olma hedefinde
2014-2015 eğitim-öğretim yılının başında Tiyatro bölüm başkanlığı görevini Bilkent MSSF dekanlığına atanan Doç. Dr. Kağan Korad’dan devralan Jason Hale, Bilkent Tiyatro bölümü akademik kadrosunun profesyonel alandaki yetkinliğine dikkat çekerek Bilkent Tiyatro sahnelerinde sergiledikleri oyunlarla öğrencileri dünya platformlarında başarılı birer sanatçı olmaya hazırladıklarını söyledi.
Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğrencilere Türkçe ve İngilizce oyun sergileyebilecek yetkinlikte bir eğitim sunduklarının altını çizen Hale, “Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün dünya üniversiteleriyle uluslararası işbirlikleriyle başarı grafiğini sürdürecek” diye konuştu.
Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün dünyadaki başarı sıralamasında önemli bir yer elde etmesinde uluslararası düzlemde üniversiteler arası işbirliğinin geliştirilmesiyle sağlanacağını belirten  Jason Hale, bu doğrultuda ilk adımını Çin’in gösteri sanatları alanında en köklü üniversitelerinden Şanghay Tiyatro Akademisi’ne ekim ayında gerçekleştirdiği bir ziyaretle attı. Oldukça verimli geçen ziyaret kapsamında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü, Şanghay Tiyatro Akademisi ile ortak projeler için bir anlaşma imzaladı. Hale, işbirliği çerçevesinde  Şanghay Tiyatro Akademisi’ni Bilkent Tiyatro Bölümü’nün bu yıl haziran ayında 4.’sünü düzenlediği Tiyatro Günleri’ne davet ettiklerini belirtti.

Bilkent Tiyatro’da “Perşembe Geceleri”
2013-2014 eğitim-öğretim yılı Bahar Dönemi’nde start alan “Perşembe Geceleri” temsillerinde bu yıl 6 oyun sergileniyor. Bilkent Tiyatro bölümünün ödüllü rejisörlerinin yönettiği ve tiyatro bölümü öğrencilerinin rol aldığı oyunlar her perşembe gecesi saat 20.00’da izleyiciyle buluşuyor. MSSF Binası’ndaki Ana Sahne ve geçen sezon açılan  Oda Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunlardan  İlham Yazar’ın yönettiği Neil Simon-Israel Horowitz’in yazdığı “Üçüncü Sınıf İlişkiler” ve Jason Hale’in İngilizce olarak sahneye koyduğu Tennessee Williams’ın kısa oyunlarından oluşan “American Blues” kasım ayı boyunca sürecek. Biletleri MyBilet’te 10 TL’den temin edilebilen “Perşembe Geceleri”nin dönemlik programı ve oyunlar hakkında ayrıntılı bilgi için www.bilkenttiyatro.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku