Bilkent’te Yeni Bir Tiyatro: “BİLT”

editor
1459 Görüntülenme

Her sezon Ankaralı tiyatroseverleri tiyatronun özgün eserleriyle buluşturan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü bünyesinde yeni bir tiyatro topluluğu kuruldu.

BİLT (Bilkent International Laboratory Theatre) adını taşıyan topluluk yeni nesil Türk tiyatro eserlerini geliştirmek ve sahneye taşımak üzere kuruldu. BİLT’in ilk oyunu “77. Şube” 22 Haziran’da  ilk özel gösterimini yaptı.

Çağdaş Türk tiyatro yazarlarının yeni oyunlarını desteklemeyi ve sahnelemeyi hedefleyen BİLT’in ana kadrosunu Bilkent Üniversitesi Çocuklar İçin Tiyatro Programı’nda eğitmenlik görevi de yapan Bilkent Tiyatro Bölümü mezunları oluşturuyor. Genel Sanat Yönetmenliği’ni Bilkent Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale’in üstlendiği topluluk için Hale, “BİLT, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunlarıyla kurduğumuz bir tiyatro. Çağdaş Türk Tiyatrosu’na katkıda bulunmayı ve global düzeyde temsil etmeyi hedefleyen bu oluşumu desteklemekten gurur duyuyoruz. BİLT, Çağdaş Türk yazarların oyunlarını destekleyecek ve sahneye koyacak..” diye konuştu.

Topluluğun ilk oyunu olan 77. Şube’yi Bikent ‘17 mezunu Barkın Kenan yazıp yönetti. Oyunda Efe Çetinel, Elif Çetinel, Koray Alper ve Pelin Şahin dışında Ahmet Burak Bacınoğlu, Barkın Kenan ve Diyar Güldoğan rol alıyor. Oyunda set tasarımı Özlem Gezgin, özgün müzik ve efektler Mert Moralı, video prodüksiyon Berkay Özdemir, seslendirme Serdar Kayaokay ve ışık tasarımı Yılmaz Ertekin tarafından gerçekleştirildi.

77. Şube, Post-Apokaliptik Bir Dünya  

Topluluğun Barkın Kenan’ın yazıp yönettiği ilk oyunu 77. Şube post-apokaliptik bir dünyada geçiyor. Oyunun konusu ise şöyle: “Hayali bir ülkeye atom bombasıyla saldırılmasının üzerinden beş yıl geçmiştir. Kral, mağdur halkı için elinden geleni ardına koymamış ve saldırıdan sağ çıkmayı başaranları artçı nükleer etkilerden koruması için Çok Amaçlı Şirket’i devreye sokmuştur. Ürettiği anti-radyasyon ürünleriyle tüm halkın kalbini kazanan Çok Amaçlı Şirket’in taşradaki bir şubesinde yaşanan terör saldırısı herkesin zihinlerinde aynı yemini yankılatır; Kahrolsun satılmışlar! Kahrolsun hainler! Kahrolsun katiller!”

22 Haziran’da ilk defa izleyicilerin karşısına çıkacak olan BILT ekibinin ilk oyunu “77. Şube” ilk oyunlarının ardından Eylül ayında sahnelenmeye devam edecek.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku