Dans, performans, hareket ağırlıklı gösteriler için yazmak, dans dramaturjisi, alımlama ve eleştiri üstüne tartışmak isteyenlere açık olan atölye çalışması 1,8,15,22 Nisan tarihlerinde saat 12.00-16.00 saatlerinde gerçekleşecek.

Yapılacak olan bu dört haftalık çalışma, yazı yazarken ne tür kaynaklardan beslendiğimizi farketmek ve bu kaynakları detaylandırıp, derinleştirmek amacını taşır. Atölyenin başlığı, bu amaca atfen, bazı araçlara vurgu yaparak, bir araştırmaya yöneldiğimizi niteler. Haftalar boyunca, gösteri analizinde ve yorumlanmasında yararlı olacak teknik ve kavramsal konulara değinilir. Bir gösterinin ortaya çıkarıldığı dönem, estetik kaygılar, kültürel ve sosyal arka plan, coğrafya ile gösteri arasındaki bağın farkındalığının, yazının niteliğine ne anlamda etki edeceği tartışılır. Gösteri sanatlarındaki son eğilimlerden söz edilir. Dans, hareket, performans, koreografi kavramlarının birlikte ve ayrı ayrı işleyişleri konu edilir. Ayrıca, katılımcıların getirdiği deneyimleri buradaki çalışmalarla harmanlayarak, kendilerine özgü bir yaklaşım ve yöntemi nasıl geliştirecekleri ele alınır.

Okunacak makaleler, kayıttan ve canlı izlenen gösteriler, grup çalışmaları ve farklı yazı alıştırmaları (eleştiri, deneme, geribildirim çalışması, soru bankası, broşür, dramaturjik analiz gibi) eşliğinde gerçekleşir.

Mekan:
Sinestetik Art -Cafe
Karakolhane Cad. Duatepe Sok. 42/C Yeldeğirmeni – Kadıköy
0535 364 99 67

İletişim:
dansyazim@gmail.com
www.dansyazim.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here