Bu Ceza Niye?.. Mardin Çocuk Tiyatroları Festivali Yapılamıyor…

editor
115 Görüntülenme
Bu Ceza Niye?.. Mardin Çocuk Tiyatroları Festivali Yapılamıyor…

7. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Festivali Tiyatro Festivali Yapılamıyor…

Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) 23/07/2016 tarih ve 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin III. sayılı cetveli gereğince kapatılmıştır.

Derneğimiz; Devletin İlgili kurumları tarafından faaliyetine izin verdiği, yasal olarak kurulmuş ve kamuya açık çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğimizin kapatılmasıyla ilgili; Ciddi bir yanlışlık yapıldığını belirten başvurumuzu zaman kaybetmeden gerekli yerlere İletmiş bulunmaktayız.

Merkezi Mardin de bulunan Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği; dramatik sanatlar adına drama, tiyatro, sinema başta olmak üzere dramatik sanat aktivitelerinin etkinleştirilmesi ve belirtilen alanlarda eğitimler,kurslar, sertifikalı programlar, festivaller düzenleyerek ve araştırmalar yaparak dramatik sanatlarla ilgili sürecin gelişimini sağlamak amacıyla kurulan bir dernektir.

Dolayısıyla,  Kamuya açık ve ilin Valiliğinden izin alınarak yasal olarak yürütülen faaliyetlerimize ilişkin nasıl  bir sakınca  bulunduğunu anlamış değiliz. Bunca yıl Kültür Bakanlığı’nın ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınında desteklediği faaliyetler yürüten, derneğimizle ilgili bu haksız suçlama ve karalamanın bir an öne açıklığa kavuşturularak haksızlığın giderilmesi gerekmektedir.

Sanatın gücüne geliştiriciliğine, geleceğe taşıyan yanına inanan, Kentin dokusuyla bütünleşen işler yapan çocukların ve gençlerin; kendilerini keşfetmesindeki katkısına inanan, sanat aşığı insanların buluştuğu bir çatı DRASED.

Bizim için önemli olan çocuklar ve gençlerdir. Engelli, engelsiz, korunmaya muhtaç ya da değil, sokak çocuğu   veya cezaevindeki gençler veya mülteci vb. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalar incelendiğinde bu yaklaşım net olarak görülecektir.

Ayrıca bu çalışmaların çocuk ve gençlere olan katkısının yanı sıra, festival ve diğer etkinlikler nedeniyle şehre   gelen bir dolu yerli ve yabancı konuk nedeniyle de şehrin tanıtımına ve turizmine katkısı büyüktür. Bu nedenle   de şehrin yöneticilerinin böylesi geniş kapsamlı gerçekleşen bir çok kurumun desteğini alarak yürütülen Mardin ili, ilçeleri ve köyleri dahil olmak üzere en az beş noktada gerçekleşen ve bugüne kadar 87.450 çocuk ve gence  ulaşan bir festivali desteklemesi öncelikle bu şehir için önemlidir. Bu şehrin geleceği için önemlidir. Bu şehri geliştirip güzelleştirecek yarının büyükleri için önemlidir.

Bilindiği gibi, 2009’dan beri çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle, her yıl kasım ayında gerçekleşen Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, 2013 yılından itibaren DRASED tarafından yürütülmektedir.

Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin de ilk ve tek çocuk ve gençlik tiyatroları festivalidir. Yıllardır büyük emek ve çabayla, inanılması güç zorluk ve sıkıntılara rağmen yoluna devam etmekteyken, tüm hazırlıkların bitmesine az bir zaman kala yaşadığımız haksız ve sevimsiz itam  ve kapatma nedeniyle ne yazık ki en önemli etkinliklerimizden biri olan 7. Uluslararası       Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro festivali 2016 yılı Kasım ayında çocuklar ve gençlerle buluşamayacaktır.

Çocuk ve gençler için, geleceğin yetişkinleri için vermiş olduğumuz karşılıksız tüm emeklerimiz  için, ödül beklemedik elbette, fakat bu ceza niye?

Gerçek olan bir şey varsa bu; hiçbir beklenti olmadan tamamen gönüllü ve ücretsiz olarak hizmet veren böylesi  büyük, karşılıksız bir emek ve çalışmalarımız baltalanmış olmaktadır. Tüm önümüze çıkan güçlüklerin üstesinden gelip yolumuza devam etmemiz gerekirken, farklı bir şekilde itham edilip böylesi bir tablo;  böylesi   alakasız bir durumla karşı karşıya gelmemiz, bizleri derin üzüntü içerisinde bırakmıştır.

Karşılaştığımız bu durum inanılması güç ve akıllara durgunluk veren bir yanılgıdır. Bu haksız suçlama ve karalamanın bir an öne açıklığa kavuşturularak haksızlığın giderilmesi gerekmektedir.

Kamuoyunun ilgisine saygıyla duyurulur…

Nurhan ÖKTEM
Festival Yönetmeni
DRASED Başkanı

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku