Burcu Halaçoğlu “Michael Chekhov Tekniği Atölye Serisi” Cihangir Akademi’de!

editor
1476 Görüntülenme

Cihangir Akademi, 4. Sezonunda oyunculuk atölyelerine, farklı oyunculuk tekniklerine odaklanan atölyelerle devam ediyor. Aralık ayında, dünyaca tanınan oyunculuk tekniklerinden biri olan Michael Chekhov Tekniği üzerine, tekniğin Michael Chekhov Europe kadrosunda yer alan eğitmenlerinden Burcu Halaçoğlu ile dört bölümlü bir diziye başlıyor. 

Michael Chekhov, Stanislavsky’nin de hiç çekinmeden bahsettiği gibi 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratmaya ve “esinlenilmiş oyunculuk”  diye adlandırdığı yaratıcı sürece yönelik teknikleri dünya çapında dikkat çekmiş ve pek çok üniversite ve kurumda oyunculuk eğitimi programına dahil edilmiştir. Psikofiziksel çalışmalar ve hayal gücü üzerine kurulu olan bu teknikte, fiziksel alıştırmalar oyuncunun bedenini, hayal gücünü ve dönüşüm dürtüsünü harekete geçiren bir araca dönüşür. 

Michael Chekhov İstanbul’un kurucularından Burcu Halaçoğlu tarafından yürütülecek bu atölye serisinde, Chekhov’un tekniğine özgü temel araçlar, Aralık – Mart ayları arasında uygulanacak, 10 saatlik 4 ayrı atölye ile ayrıntılı olarak çalışılacak, monolog ve sahne çalışmalarına uygulanabilirliği araştırılacak. 

PSİKOLOJİK JEST 

14 – 15 Aralık Cumartesi ve Pazar, 14.oo – 19.oo saatleri arasında yapılacak ilk atölye Chekhov’un ‘Psikolojik Jest’i üzerine. 

Psikolojik Jest karakterin psikolojisini ifade eden ve bir niyet taşıyan hareket olarak ifade edilebilir. Michael Chekhov’a göre psikoloji insanın, düşüncelerini, hislerini, iradesini ve arzularını içerir. Dolayısıyla bu bir tane hareket ile karakterin düşünce, his ve iradesini yansıtan özü araştırılır. Böylece oyuncunun her anı, her hareketi, sesi ve tavrı bu psikolojik jestin ifadesine dönüşür. Bu beş saatlik çalışmada Psikolojik Jest örneklerini fiziksel olarak ve metinler aracılığıyla araştırılıyor. 

Ocak, Şubat ve Mart aylarında yapılacak diğer atölyelerin başlıkları ise şöyle:

2-Hareket Nitelikleri ve Duyumsama

3- Hayali Merkezler ve Hayali Beden

4- Nesnel ve Kişisel Atmosfer

Burcu Halaçoğlu Kimdir?

 İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden 2013 yılında mezun oldu. Aynı sene arkadaşları ile birlikte TiyatroPol’ü kurdu ve grubun ilk oyununu yönetti. 2019’da İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Doktora Programı’ndan “Çağdaş Oyunculuk Eğitiminde ‘Mevcudiyet’ Kavramı ve Bir Uygulama” başlıklı teziyle mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde verdiği oyunculuk derslerinin yanı sıra farklı kurumlarda oyunculuk atölyeleri yürütmektedir. 2011 yılından bu yana Michael Chekhov oyunculuk tekniği üzerine atölyelere katılan Halaçoğlu, Michael Chekhov İstanbul’un kurucularındandır ve Michael Chekhov Europe eğitmenleri arasında yer alır.

Pek çok özel tiyatro grubunun kadrosunda oyuncu olarak bulunmuş, kısa ve uzun metraj sinema filmlerinde rol almıştır. Şu sıralar TiyatroPol’de yönetmenlik yapmakta ve ‘’Benden Bu Kadar’’ adlı tek kişilik performansı ile Seyyar Sahne’de, “Ağrı” oyunuyla Balat Monologlar Müzesi’nde ve “Kaldırım Serçesi” oyununda Altıdan Sonra Tiyatro’da oyunculuğa devam etmektedir. Rol aldığı son oyunlar arasında Korkuyu Beklerken (Tiyatropol), Kamamber (Kara Kabare), Kapı Aralığı Nedir Kapı Aralığı Bir Fotoğraftır (ba- tiyatro), Kalem (Mekan Artı), Aşk ve Faşizm (Galata Perform) gösterilebilir. 

Daha fazla bilgi için cihangirakademi.blogspot.com sitesi ziyaret edilebilir. 

Cihangir Akademi:  544 669 80 57  cihangirakademi@gmail.com 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku