Bu sene üçüncüsünün düzenlendiği “Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı. Festival açılışına çok sayıda yabancı tiyatro oyuncusu katılırken vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Kortej öncesi Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi. Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nin önünde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ve birbirinden farklı kutlamalarla tiyatroseverler ve vatandaşlar eğlence dolu anlar yaşadı.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topcu yaptığı açılış konuşmasında, Bursa’nın tiyatrolarıyla, festivalleriyle artık bir sanat kenti olduğuna dikkat çekerek, tüm dünyaya sevgi, birlikte yaşama sevinci ve özgürlük mesajlarını tiyatro festivali aracılığı ile ulaştırdıklarını ifade etti.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik Bursa’da coşkulu bir festival havasının esmeye başladığını söyledi.

Festivalin, Balkan şiirinin ve türkülerinin güçlü duygusunu Bursa’nın yeşiliyle buluşturmaya hazırlandığını vurgulayan Birecik, şöyle konuştu;

“Bu toprakların insanına dair tüm duygular, Bursa Devlet Tiyatrosu sahnelerinde siz seyircilerimizle buluşmanın sabırsızlığını yaşıyor. Tiyatronun dili kardeşliğimizi pekiştiriyor. Bu hikayeleri tıpkı türküler gibi tüm coşkusu ve armoni zenginliğiyle siz değerli seyircilerimizin beğenisine sunuyoruz. Türk Tiyatrosunun seçkin örneklerinin ve atölye çalışmalarının da yer aldığı festivalimizde, seyircimize zengin bir seyir keyfi yaşatmayı hedefliyoruz. Sayın Kültür Bakanımız Mahir Ünal beyefendinin sevgi, selamlarını ve muhabbetlerini kabul buyurunuz.”

Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve festivale katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör, ‘Marka olma yolunda gelenekselleşme yolunda önemli adımları atıyoruz. İki yıl gerçekleştirdiğimiz festivalimizin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğiz ve bu tiyatro faaliyetiyle karşılıklı kültür ve bilgi paylaşımı yapılacak çeşitli dostluklar kurulacak. İnanıyorum ki bu festival Balkan ülkeleriyle ülkemiz arasındaki ikili ilişkilerin her anlamda en mükemmel olması bakımından bir köprü vazifesi görecektir.’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından festival İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Erkek Arkadaş’ oyunu ile perdelerini açtı.

15 gün boyunca sürecek festivale Türkiye, Makedonya, Slovakya, Bosna Hersek, Romanya ve Bulgaristan ülkeleri katılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here