15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma İstanbul Şehir Tiyatroları’na da sıçradı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), olağanüstü hal (OHAL) ilanının ardından yayınlanan 667 No’lu Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) dayanarak İBB Şehir Tiyatroları’nda ki 6 oyuncuyu açığa aldı. Bir kısmı 12 Eylül darbesi ile solcu oldukları gerekçesiyle 1402’likler olarak ŞT’den atılan sanatçılar, şimdi de FETÖ soruşturması bahane edilerek tekrar görevden alındı.

Cadı avına dönüşen FETÖ darbe girişimi sonrası görevden alınan sanatçılar şöyle: Sevinç Erbulak, Kemal Kocatürk,  Mahberi Mertoğlu, İrem Arslan, Arda Aydın ve yönetmen Ragıp Yavuz.

Ayrıca, 30 civarında sözleşmeli oyuncunun da sözleşmeleri feshedilmiştir.

Oyuncu ve yönetmen Kocatürk, açığa alındığını resmi Facebook hesabından duyurdu. Tek kişilik; Orhan Veli, Ahmet Arif, Can Yücel oyunlarıyla tanınan Kemal Kocatürk, “Ha bu arada 6 sanatçı dostumla birlikte İ.B.Şehir Tiyatrolarındaki görevimizden dün itibariyle açığa alındık. Soruşturma sürüyor. Gerekçe şimdilik sözlü iletildi ama son derece komik” dedi.

Düzeltme: Habere ilişkin İrem Arslan Aydın’dan bir açıklama geldi, aynen yayımlıyoruz: “Görevden alınma ve açığa alınma birbirinden farklı kavramlar. Hal-i hazırda devam etmekte olan soruşturma süreci dolayısıyla tedbiren açığa alınmış durumdayız, hepimiz halen kurumumuzun sanatçılarıyız ve soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyoruz. “Görevden alınma” tabiri, meseleyi başka bir tarafa yönlendirmekte ve dezenformasyona sebebiyet vermektedir. Bilgilerinize sunarım. Sevgiler.”

kemal

1 YORUM

  1. Görevden alınma ve açığa alınma birbirinden farklı kavramlar. Hal-i hazırda devam etmekte olan soruşturma süreci dolayısıyla tedbiren açığa alınmış durumdayız, hepimiz halen kurumumuzun sanatçılarıyız ve soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyoruz. “Görevden alınma” tabiri, meseleyi başka bir tarafa yönlendirmekte ve dezenformasyona sebebiyet vermektedir. Bilgilerinize sunarım. Sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here