“Cambazın Cenazesi” Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları ile İzmir’de

editor
784 Görüntülenme

Firuze Engin’in kaleme aldığı “Cambazın Cenazesi” oyunu, Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları (DAO) tarafından İzmir’de sahneleniyor.  DAO’nun kolektif resiyle sahneye taşınan oyunun prömiyeri 2 Aralık 2018 Saat 18.00 İzmir Sanat Kültür Merkezi’nde yapılcak.

Cambazın Cenazesi hakkında:

Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları 2018-2019 sezonunu, genç kuşak  yazarlardan Firuze Engin’in 2015 yılında 19. Afife Jale Tiyatro  Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü aldığı, Cambaz’ın  Cenazesi adlı oyunuyla açıyor. Rasim İsmet Kocaman, lakabıyla Cambaz Rasim’in, haraç-mezat üç kuruşa  satın aldığı, anasının kucağı bildiği bahçesine, kendi evlatları, kasabalı  ve yeni bir yaşam hayali kuran herkes gözünü dikiyor. Kasabalıya yeni bir  yaşam biçimi vaddeden ‘Vefa Rezidans’projesi kasabalının aklını ve cebini bayağı meşgul ediyor! Vakt-i zamanında Cambaz Rasim’e yemin veren  bazı kasabalılar da, Cambaz’ın ölmeden önce bahçesini, cenazesi sırasında, ‘güya’ sattıklarını duyunca akıllar ve cepler gürültü ile kaşınmaya başlıyor!

Firuze Engin’in geleneksel ve ince detaylarla kaleme aldığı, oyuncular için bir anlatı metni olarak sunduğu Cambaz’ın Cenazesi, Yapıldak Kasabası’nın sakinlerinin ve Cambaz Rasim’in ailesinin Vefa Rezidans projesi ile başlayacak olan yeni bir yaşam biçimlerini renkli, yer yer komik ve doğa ile yüzleştirici detaylarla sahnelenmesine fırsat tanıyor.

Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları hakkında:

DAO, 2000 yılından beri sahneleme üzerine düşünen, düşündüğünü fiziksel aksiyona dönüştürmeye çalışan bir oluşum. Günümüze kadar, hem sokak oyunlarıyla (Boğa Zart Zurt Masalı-A. Nesin’den  uyarlama-, Düğümler-imiz-farklı düz metinlerden uyarlama) hem de sahne  oyunlarıyla (Yuppi Hayat, Balkon, Fotoğraflama, Gişe, Kazara) sesini,  bedensel deneme süreçlerini sahnede paylaşmaya ve tartışmaya çalışıyor. DAO  sahne üstü hayalleriyle ve karabasanlarıyla seyircisini uyanık, kendi aklını da korumaya çalışıyor.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Firuze Engin

Yöneten: Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları

Oyuncular: Ahmet Özer, Altuğ Hasözbek, Eylem Selen,

Ersin Akkalp (dönüşümlü olarak)

Teknik Asistanlar: Selin Küçükoruç, Ecem Baran

Kostüm: Özlem Erkan, Caner Erkan

Afiş Tasarım: Pınar Kılıç

Afiş Foto: Ecem Baran

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku