Comédie Française’in sahnelediği “Bit Yeniği” Sahne Pulchérie ekranında!

editor
790 Görüntülenme

Comédie Française’in bu sezon başında sahnelediği “Bit Yeniği”  Sahne Pulchérie ekranında! 

Beyoğlu’nda 2013 yılından beri çeşitli tiyatro, performans ve dans etkinliklerine ev sahipliği yapan Sahne Pulchérie, Comédie Française‘de sahnelenen tiyatro oyunlarını beyaz perdeye taşımaya devam ediyor. Beyaz Perdede Tiyatro etkinliği kapsamında 17 Ocak Cuma akşamı George Feydeau‘nun unutulmaz oyunlarından biri olan ve bu sezon başında Comédie Française’de sahnelenip halen oynamaya devam eden Bit Yeniği (La puce à l’oreille) oyununun profesyonel kaydı, Pathé Live, Institut Français Türkiye ve Kirpi Tiyatro işbirliğiyle Sahne Pulchérie’nin ekranında izlenebilecek.  Oyunun Türkçe üst yazıları, Nisa Serezli’nin çevirisinden yola çıkarak hazırlanmıştır. 

Oyun Hakkında: 

Herşey Bayan Chandebise’in eşine gelen bir koliyi “yanlışlıkla” açmasıyla başlar : Şenyuva Pansiyonu’ndan gönderilen paketin içinde pantolon askısı vardır. Rahatsız olan Raymonde eşinin onu aldattığına inanır. Arkadaşı Lucienne’den yardım ister ve eşine bu pansiyonda bir randevu vermesi için not gönderirler. Bu Lucienne’in başına belaya sokar çünkü elyazısıyla yazdığı mektubu kocası görür, bu sefer de o aşağılanmış hisseder… Hepsi Şenyuva Pansiyonu’nda karşılaşırlar, otelin valesi Raymonde’un eşine o kadar benziyordur ki…

Comédie Française’de beşinci kez sahnelenen Lilo Baur Feydeau’nun sürükleyici Bit Yeniği oyunundan yola çıkıyor. Vodvil ustasının şöhretini sağlayan türün tüm özelliklerini bir araya getiriyor: gülünç durumlara ve birbirine geçen yanlış anlamalara fiziksel benzerlik temasını da ekleyerek, birbirini aldatan çiftlerin arasını bozacak karşı konulmaz stratejileri gözler önüne seriyor.

La Puce a l’oreille de Georges Feydeau – Mise en scene Lilo Baur – Comedie-Francaise – Salle Richelieu – Septembre 2019 – avec :

Yazan: G. Feydeau
Yönetmen: Lilo Baur
Senografi: Andrew D Edwards
Kostüm Tasarımı: Agnès Falque
Işık Tasarımı: Fabrice Kebour
Özgün Müzik ve Ses Tasarımı: Mich Ochowiak
Hareket: Joan Bellviure
Makyaj: Carole Anquetil
Sanatsal İşbirlikçi: Katia Flouest-Sell
Oyuncular: Thierry Hancisse, Cécile Brune, Alexandre Pavloff, Clotilde de Bayser, Serge Bagdassarian, Bakary Sangaré, Nicolas Lormeau, Jérémy Lopez, Sébastien Pouderoux, Anna Cervinka, Pauline Clément, Julien Frison, Jean Chevalier, Elise Lhomeau, Birane Ba, Camille Seitz, Aksel Carrez, Mickaël Pelissier, Nicolas Verdier
Yapım: La Comédie Française
Dağıtım: Pathé Live

140 dakika / Tek perde.

LA PUCE A L OREILLE of Georges Feydeau directed by Lilo Baur, Salle Richelieu of the Comedie Française, from septembre 21th, 2019, to february 23th, 2020. With Pauline Clement, Sebastien Pouderoux, Serge Bagdassarian, Thierry Hancisse, Elise Lhomeau, Nicolas Lormeau, Jeremy Lopez, Alexandre Pavloff and Anna Cervinka.
LA PUCE A L OREILLE de Georges Feydeau, mise en scene par Lilo Baur, Salle Richelieu de la Comedie Française, du 21 septembre 2019 au 23 fevrier 2020. Avec Pauline ClementAlexandre Pavloff, Jeremy Lopez, Thierry Hancisse, Elise Lhomeau, Serge Bagdassarian, Sebastien Pouderoux, Nicolas Lormeau et Anna Cervinka.Biletler:
Tam: 45.-TL
Öğrenci: 30.-TL
*Rezervasyon yapılmamaktadır.
*Biletler etkinlik günü 18.30’dan itibaren gişeden satışa sunulacaktır (sadece nakit geçerlidir).

Sahne Pulchérie Hakkında: 

2013 yılında Arzu Bigat Baril’in sanat yönetmenliğinde açılan Sahne Pulchérie, Beyoğlu’nun keyifli bir sokağında, tiyatroyla beraber çağdaş dans, performans, kukla oyunu gibi farklı sahne sanatlarına yıllardır ev sahipliği yapıyor. Sezon gösterilerinden bir seçki sunma hedefiyle yola çıkan Sahne Pulchérie’nin bugüne dek ağırladığı topluluklar arasında, Semaver Kumpanya, Tiyatro Adam, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Hayal Perdesi, Ustaların Sahnesi, Şermola Performans, Tiyatro BeReZe, Seyyar Sahne, Kirpi Tiyatro, Fitiko Kumpanya, BGST Tiyatro ve Yolcu Tiyatro gibi birçok isim yer alıyor. Seyircilere cuma ve cumartesi akşamları kapılarını açan Sahne Pulchérie’deki tüm oyunlar Fransızca veya İngilizce üst yazıyla sahneleniyor. 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku