Dank Laboratuvar Tiyatrosu’nun “Oblomovlaşma” Oyunu Seyirciyle Buluşuyor

editor
1432 Görüntülenme

Fiziksel aksiyonlarla sözsüz biçimde kurulmuş olan Oblomovlaşma oyunu Dank Laboratuvar Tiyatrosu’nun ilk araştırma projesi. Sahneleme biçimlerinde yeni ve ihtiyaç duyulan yaratımları deneyimlemeyi seçen tiyatro, Oblomovlaşma oyununda sözün yerini harekete, müziğe ve ışığa bırakıyor. Gonçarov’un Oblomov romanını okumayan seyirci, temel düzeyde anlaşılır bir öyküyle karşı karşıya kalıyor. Oyun bunun üzerine, seyircinin aksiyona yön verebileceği, sonuçlarını anında görebileceği oyunlarla devam ediyor. Seyirci kendi tercihlerini, oyun içerisinde anında görür ve sonuçlarını tartışabileceği bir bilince ulaşarak bu bilinçle oyuna katılıyor. Oblomov romanını bilen alımlayıcı ise oyun içinde, hem sahnelemede hem de metinde bilinçli olarak bırakılmış boşlukları, romandan paralellikler yakalayarak başka bir estetik hazza dönüştürüyor. Oyun seyirciyle iç içe oynanacak biçimde tasarlanıyor. Bu anlamda seyirci, çember oturma düzeni ile interaktif uygulamalara daha rahat katılmakta ve oyunun merkezinde yer alan soruna, yani Oblomovluğa daha yakından tanıklık ediyor.

Oyun Hakkında:

19. Yüzyılda yaşamış olan Dobrolyubov, Oblomovluğun nerede olsa anlaşılabileceğini belirtir. Ona göre; aldığı paranın çalışmadan da verileceğini duyan Oblomov öğretmen eğitim vermekten vazgeçer, Oblomov doktor yeminini hiçe sayarak hasta bakmayı bırakır, Oblomov oyuncu çok sevdiği aktörlükten vazgeçer ve bir daha sahneye çıkmaz, Oblomov yazar kalemini bir daha kullanmaz, Oblomov öğrenci eğitim almaya ihtiyaç duymaz. Bu oblomovlaşmanın bugün devam etmediğini kim söyleyebilir? Obomovlaşma, toplumun her hücresine sinsice yayılıyor ve gittikçe bireyselleşiyor. Çaresizlik, kişisel tercihler yalanına boyanıyor. Bilinç ne kadar yüksek olursa olsun, ondan kurtulmanın zekadan başka yolları olmalı: “Ya şimdi ya da hiçbir zaman!”

Oblomovlaşma, Ivan Gonçarov’un ünlü Oblomov romanından yola çıkılarak oluşturulmuştur. Sahneleme biçimleri üzerine araştırmalar yapan Dank Laboratuvar Tiyatrosu’nun ilk oyunudur. Sözsüz ve tek kişilik olan performans, seyircinin anlık tercihleriyle yön değiştirebilmektedir.

Dank Laboratuvar Tiyatrosu Hakkında:

Bir araştırma tiyatrosu olarak kurulan Dank Laboratuvar Tiyatrosu, farklı disiplinleri bir araya getirerek, çağın ihtiyaç duyduğu sahneleme biçimleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Tiyatronun teorik ve uygulamalı tüm birimleriyle uygun disiplinlerarası zemini oluşturmayı ve sonucunu gözlemleyebileceği projeler yapmayı hedeflemektedir. Elde ettiği somut verileri hem kendi kurduğu internet platformunda hem de akademik ortamda paylaşarak sahnelemede yeni uygulama alanları doğurmayı planlamaktadır.

Oyun Tarihleri:
1) 22 Nisan Bursa Ayşe Selen Sahnesi 20.15
2) 29 Nisan İstanbul Kadıköytheatron 20.00
Video Linkler:
Sosyal Medya Hesapları:
1) Facebook: @danklaboratuvartiyatrosu
2) Instagram: @danklaboratuvartiyatrosu

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku