Devlet Tiyatroları, 15. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı

editor
82 Görüntülenme
Devlet Tiyatroları, 15. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” Van Devlet Tiyatrosu önünde düzenlenen etkinliklerle başladı.

Sirk, tahta bacak, jonglörlük ve palyaço gösterileriyle renklenen etkinliklere çok sayıda öğrenci ve sanatçı katılırken, vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Masal kahramanlarının kostümlerini giyen animatörler ise çocuklara sanatın büyülü dünyasında eğlence dolu dakikalar yaşattı.

Minik sanatseverlerin ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği şenliğin açılış törenine, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Genel Müdür Yardımcıları Ercan Serin ve Cemal Coşkun, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Sinan Pekinton ve çok sayıda davetli katıldı.

Yeni ‘Sahne’de ilk ‘Şenlik’

Van’da 2011 yılında yaşanan depremlerde hasar alarak perdelerini kapatan ve kullanılamaz hale gelen Van Devlet Tiyatrosu Kültür Merkezi Sahnesi güçlendirme çalışmalarının ardından sanatsal etkinlikler için hazır hale getirildi.

Akustiğinden ses ve ışık düzenine, sahne tekniğinden fuayesi ve idari yapısına baştan aşağı yepyeni bir görünüme kavuşan binanın açılışı, bu sezonun başında Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Yenileme çalışmalarının ardından Kültür Merkezi Sahnesinde ilk defa perde açan şenliğin açılış konuşmasını Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Şirin Ergüven Hamşioğlu yaptı.

Hamşioğlu, Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğinin, çocuklar ve gençler için önemine değinerek ‘Çocuklar tiyatronun kapısından girdikleri andan itibaren yaşadıkları heyecan ve mutluluk bizlerin ödülü. Van Devlet Tiyatrosunun üç oyuncusu bu şenlik sayesinde tiyatroyu tanımış, sevmiş ve sonunda meslek olarak seçmişlerdir. Böyle daha nice çocuk ve gencimizin yetişmesi dileğiyle başlasın şenliğimiz’dedi.

‘Van’ın değerli insanları… Yaşadığınız tüm acıların üstesinden gelmeyi bildiniz. Umutlarınızı yeniden yeşerttiniz. Bu yüzden övgülerin en büyüğüne siz layıksınız’ diyerek sözlerine başlayan Pekinton, ‘Devlet Tiyatroları olarak toplumumuza, seyircilerimize ve en çok da gençlerimize güveniyoruz. Gençliğimizin sahip olunmaya değer en önemli şey olduğuna yürekten inanıyoruz. Güçlü bir gençliğin yetişmesi için Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğine çok önem veriyoruz. Bu şenlik sizlere umut olsun’ ifadelerini kullandı.

Pekinton ayrıca, sahnede var olmayı becerebilen her gencin, her insanın desteğiyle, şenliğin sonsuza kadar sürmesi temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından şenlik, William Shakespeare’in yazdığı, Emel Bala Gürel’in dilimize çevirdiği ve Özgür Avcu’nun yönettiği, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu ‘Bir Yaz Masalı’nın gösterimi ile perdelerini açtı.

‘Her okul bir tiyatro olsun’ düşüncesiyle 14 yıl önce başlatılan ‘Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nde, Diyarbakır, İzmir, İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları seçkin çocuk oyunlarını tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okulların da eserlerini sahneleyeceği şenlik kapsamında, yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Şenlikte Hayaller Sahneye Taşınıyor

Çocukların ve gençlerin, şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıkılarak hazırlanan şenlikte, Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının ulaştığı okullardaki çocuklar hayallerini sahneye taşıyacak.

Ulaşılan okullardaki çocuklar ve gençler Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarının desteğiyle tanıştıkları tiyatroyu Kültür Merkezi Sahnesinde sanatseverlerle buluşturacak.

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, ‘Otogargara’yı, Abdurrahman Gazi İMKB Anadolu Lisesi, ‘Ocak’ı, Erek Ortaokulu, ‘Pati Kardeşliği’ni, İskele Ortaokulu, ‘ Eski Oyuncaklar Kof Adama Karşı’yı şenlikte gösterime sunacak.

Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği, 14 Mayıs Pazar günü Van’ın Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku