Devlet Tiyatroları Saldırı Altında

editor
43 Görüntülenme
Devlet Tiyatroları Saldırı Altında

23946285Devlet Tiyatroları yakılmaya, yıkılmaya devam ediliyor. Dikkat çekici bir durum, Kültür Bakanlığı’nın sesi çıkmıyor. İçkili, silahlı insanlar atölyeleri tiyatronun başına yıkıyor ama Bakanlık sadece seyrediyor, bu hukuksuzluğa, eşkıyalığa ses çıkartılmayacak mı? Dur denilmeyecek mi? Bakanlık açıklama dahi yapmayacak mı? Konu ile ilgili Hürriyet.com.tr’nin haberi

“Ankara Macunköy’de Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nin bulunduğu alandaki ağaçlar dün gece saat 03.00’te başlayıp sabahın erken saatlerine kadar kesilerek büyük bir alan açıldı.

Kurumun yemekhanesine kadar bulunan alana girildi. DT Genel Müdürü Mustafa Kurt ve genel müdür yardımcısı tüm gece olayı yakından izlediler.

DT Ankara Müdürü Şekip Taşpınar, Devlet Tiyatrolarına ait İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Stüdyo Sahne ve atölyelerin bulunduğu alanın yanına iş merkezi yapan firmanın çalışanlarının, sabaha karşı iş makineleriyle ağaçların bulunduğu yere girdiklerini söyledi.

Tek bir ağaç kalmadı20140407_110106

”ELİ SOPALI KİŞİLER SANATÇILARI ENGELLEDİ”
Eli sopalı ve silahlı oldukları iddia edilen bu kişilerin, ağaçların kesilmemesi için nöbet tutan sanatçıları engellediğini belirten Taşpınar, alandaki ağaçların iş makineleriyle söktüğünü aktardı. Taşpınar, bölgede çalışma yapan iş makinelerinin DT’ye ait mutfağın bir bölümünü de yıktığını anlattı.

Taşpınar, ellerinde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı bulunduğunu, inşaat firmasının kanunlara aykırı hareket ettiğini savundu.

DT sanatçısı Ali Hakan Beşen ise ağaçların yıkılmaması için arkadaşlarıyla birlikte bölgede nöbet tuttuklarını belirterek, sabaha karşı 4 kişi, eli sopalı ve silahlı oldukları iddia edilen bir grubun araziye girdiğini söyledi. Bu kişilerin nöbet tutan sanatçıları engellediğini anlatan Beşen, iş makinelerinin bölgedeki yaklaşık 100 ağaca ve tiyatroya ait mutfağa zarar verdiğini bildirdi.

Arazinin devlete ait olduğunu söyleyen Beşen, “Biz, kendi menfaatimiz için değil, ağaçlara zarar verilmesin diye burada bekliyoruz. Burayı ortak da kullanabilirdik” dedi

AĞAÇ KESİMİNE GEÇEN AY BAŞLANMIŞTI
İrfan Şahinbaş Atölyesi’nin olduğu Macunköy’deki tesiste yer alan 40’a yakın ağaç, Mart ayı başlarında yine gece yarısı kesilmişti. Tiyatrocular, hukuksuz bir şekilde yapıldığını öne sürdükleri kesim işlemi için polis çağırdıklarını ancak, Emniyet’in ilgilenmediğini iddia etmişti.

Arazinin 4 bin 250 metrekarelik kısmının Milli Emlak tarafından bir firmaya satılmasının ardından, özel şirketin sınırlarına kadar dayandığını savunan tiyatrocular, araziyi alan firmanın açılan davaya rağmen inşaata başladığını ve ağaçları kestiğini açıklamışlardı.

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nin de içinde bulunan arazinin 60 yıldır Devlet Tiyatroları bünyesinde olduğunun altını çizen tiyatro sanatçıları yapılan uygulamayı “hukuksuzluk” olarak nitelendirirken ağaç kesimini ise “katliam” olarak adlandırmışlardı.

Kaynak: Hürriyet

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku