Devlet Tiyatroları’nda Nejat Birecik Dönemi

editor
47 Görüntülenme
Devlet Tiyatroları’nda Nejat Birecik Dönemi

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Mustafa Kurt’un istifasından sonra boşalan Genel Müdürlüğe yine vekaleten Nejat Birecik atandı.

Mustafa Kurt’un istifasının ardından istifa eden Başrejisör ve Ankara Devlet Tiyatroları Müdürlüklerine henüz atama yapılmadı.

Nejat-birecik1Nejat Birecik, 2000 yılında girdiği İ.B. B. Şehir Tiyatroları’nda 2004 yılında Genel Sanat Yönetmen Yardımcılığı görevine atandı. Daha sonra Kocaeli B.B. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni olan Birecik, 2 yıl önce Genel Sanat Yönetmenlik görevinden istifa ederek geçici görevle Kültür Bakanlığı Danışman kadrosuna atandı, 1 yıl süreyle İstanbul Devlet Tiyatroları kadrosunda geçici görevle bulunan Nejat Birecik en son olarak TRT’ye geçici görevle atanmıştı.

Dün (21 Ekim) imzalanan atama kararıyla da Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne geçici görevle ataması yapıldı.

A. Nejat Birecik (d. 1963, İskenderun)
Babasının memuriyeti nedeniyle ilk ve orta öğretimime Karabük’te başladı. Daha sonra İskenderun Anadolu Lisesi’nde eğitimimi tamamladı. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro lisans eğitimine başladı. Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Güngör Dilmen gibi tiyatrocuların öğrencisi olmuştur.

1990 yılında oradan mezun oldu. 1990-1991 yılları arasında Tiyatro Stüdyosu’nun kuruluşunda bulunduktan sonra Dormen Tiyatrosu’nda yaklaşık 5 yıl, ağırlıklı Fars türü oyunlarda görev yaptı. 1996 yılında kısa süreliğine ABD’ye gitti. Daha sonra televizyon dizilerine başladı. 2000 yılında Kenan Işık’ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. 2004 yılında genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve yönetim kurul üyeliğine seçildi.

Ağustos 2000’de Hilal Birecik ile evlendi. Çiftin Defne adında bir kız çocukları vardır.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku