dt_sanatcilari_sergi1Devlet Tiyatroları’nda yıllardır oyuncu, yönetmen ve dekoratör olarak emek veren beş önemli ismin yaptığı resim ve heykel çalışmaları, Adıgüzel Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başladı. Açılışına çok sayıda ünlü ismin katıldığı sergi, 20 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Devlet Tiyatrosu sanatçılarının yaptığı resim ve heykeller, Ataşehir’in tek sanat galerisi olma özelliğini taşıyan Adıgüzel Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başlandı. Ege Aydan, Kazım Akşar, Birol Uzunyayla, Faik Ertener ve Buket Akkaya’nın resim ve heykel çalışmalarının yer aldığı serginin açılışına, tiyatro sahnesinden, televizyon ekranlarından ve iş hayatından tanınmış çok sayıda isim katıldı.

Yıllardır oyuncu, yönetmen ya da dekoratör olarak belleklerimizde yer etmiş olan sanatçıların “Sahneden Fırçaya” adlı sergisinde Sumru Yavrucuk, Ayşe Tunaboylu, Sermin Hürmeriç ve Banu Noyan da sanatçı dostlarını yalnız bırakmadı. Serginin açılışında, Adıgüzel Eğitim Kurumları Kurucusu Mevlüt Adıgüzel’de hazır bulundu.

Sergi, 20 Kasım tarihine kadar Adıgüzel Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.dt_sanatcilari_sergi2

 

 

 

 

SERGİYE KATILAN DEVLET TİYATROSU SANATÇILAR

FAİK ERTENER
1952 yılında VAN  da doğdu. 1976 yılında ANKARA DEVLET Konservatuvarını bitirdikten sonra  Reji eğitimi için Darmstad’a gitti. 1980 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu’na girdi. Günümüze kadar 50’yi aşkın oyun yöneten (Devlet Tiyatrolarında 23 oyun)  Faik Ertener,  yurtdışında da yönettiği oyunlarla ödüller kazandı. 1994 yılında yazdığı oyun Rusçaya çevrildi. Kendi yönettiği bu oyunla Rusya’da yılın yönetmeni ödülünü aldı.

Devlet Tiyatrolarının dışında Kültür ve Sanat danışmanlığı ve  Koordinatörlük çalışmaları ile tanınan Ertener, 1985 yılında Yapı Kredi Bankası Kültür ve Sanat Danışmanlığı’na başladı. 10 yıl boyunca YKB  festivallerinin genel koordinatörlüğünü  ve tüm kültürel çalışmaların projesini yürüttü. Aynı yıllarda İSTEK Vakfı Kültür ve Sanat Koordinatörlüğünü yapan Faik Ertener vakıf okullarının tanıtımı ve kültürel yaygınlığını üstlendi. Bu görevi 5 yıl boyunca sürdürdü. Devlet Tiyatrolarının Adana Tiyatro Festivali, Trabzon Tiyatro Festivali, Ankara Çocuk Tiyatroları Festivali koordinatörlüğünü yürüttü. Bazı büyük kuruluşların ‘Marka yönetimi’ni üstlendi. Fuar koordinatörlüğü ve uluslararası festival organizasyonları yaptı.

MEB İLTÖ  yarışmalarının kurucusu olarak  jüri başkanlığını yürüttü. Daha sonraları AVNİ  iyatro ödülleri jürisinde yer aldı. 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ve Sanat Yönetmeni  görevine atandı. 2004 yılında Devlet Tiyatrolarının Sanat Yönetmeni olarak BAŞREJİSÖRLÜK  görevine  getirildi. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı Edebi Kurul  üyeliği yaptı. İkameti ve ailesi istanbul’da olan Faik Ertener, 2007 yılında BAŞREJİSÖRLÜK  görevinden  istifa ederek Ankara’dan ayrıldı. Halen Devlet Tiyatroları’nda Yönetmenlik görevini sürmektedir. 2007 -2008 yılında  6 ay süresince Avrupanın çeşitli kentlerinde workshop çalışmaları yaptıktan sonra Mevlana’nın 800. doğum yılı nedeni ile Nurnberg‘te MEVLANA oyununu yönetti. Aynı zamanda Nurnberg Kültür ve Sanat Konseyi üyesi ve SSD yönetim kurulu üyesi olan Faik Ertener evli ve 1 çocuk babasıdır.

Halen Adıgüzel Eğitim Kurumları Kültür Sanat Koordinatörüdür. Berlin Film Festivali’nin Türkiye Koordinatörlüğü’nü yürütmektedir. Maltepe Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü’nde sahne eğitimi vermektedir.

KAZIM AKŞAR
1953 yılında Burhaniye’de doğdu. 1970 yılında radyo çocuk saatine girdi. Radyoda, “Arkası Yarın” , “Mikrofonda Tiyatro” da, oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olan Akşar, 1979 yılında Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak, çalışmalarına başladı. 1986-1987’de İngiltere’ye Devlet tarafından gönderildi. National Theatre’da Peter Hall ile beraber Entertaining  Strangers (David Edgar), The Winter’s Tale (Shakespeare)oyunlarında yardımcı olarak çalıştı. 1988 yılında Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde, 4 yıllık eğitmenlik yaptı. ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Kazım Akşar halen, Devlet Tiyatroları Rejisör kadrosunda görev yapmaktadır.

BİROL UZUNYAYLA
1963 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu ve otuz yıl Ankara Devlet Tiyatroları’nda sanatçı olarak görev yaptı. Vişne Bahçesi, Finten, Foto Finish, Ayakta Durmak İstiyorum, Philip Hortz’un Büyük Öfkesi, Dünkü Çocuk, İsyancılar, Kral Lear, Kırık Testi, Şatoda Kalabalık Var ve Dünyanın Yaşlı Çocukları oynadığı oyunlardan bazılarıdır.

Birol Uzunyayla’nın resim sevdası ise tiyatrodan önce Dr. Süheyl Ünver dersliğinde minyatür ile başladı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok hocadan ders alarak, sulu boya ve yağlı boya tekniklerini öğrenmiştir. Bugüne kadar Ankara, Mersin, İstanbul ve Hollanda’da dokuz kişisel sergi açmış ve iki tiyatro sanatçısı Ege Aydan ve Zerrin Tekindor ile Ankara Resim Heykel Müzesi Sergi Salonu’nda resimleri sergilenmiştir. Yurt içi ve yurt dışında Kültür Bakanlığı koleksiyonunda resimleri bulunmaktadır.dt_sanatcilari_sergi3

EGE AYDAN
Ege Aydan, 28 Ekim 1958 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi opera sanatçısı ve oyuncu Emine Sevda Aydan’dır.  Milli basketbolcu Efe Aydan’ın küçük kardeşidir. İlk ve orta okulu Ankara’da liseyi İstanbul’da okudu. Daha sonra sanat eğitimine Bale ile başladı ama hocalarının “boyun çok uzun” demeleri ile baleden vazgeçti.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. 1977’de profesyonel olarak Büyük Tiyatro’da hocalarıyla birlikte başrol oynadı. Devlet Tiyatroları bünyesinde bölgede ve merkezlerde çeşitli oyunlar sahneledi ve oynadı. Halen Devlet Tiyatroları yönetmen kadrosunda görev yapmaktadır.

Bir tane Honda Silver Wing marka gerçek motosikleti ve oyuncak motosiklet koleksiyonu vardır.

Ayrıca çocukluğundan bu yana suluboya resim sanatı ile de ilgilenen Ege Aydan, yıllar içinde bu ilgisini geliştirmiş ve profesyonelliğe dönüşmüştür. İlk suluboya resim sergisini 1982 yılında Ankara’da açan Aydan, bugüne kadar30’a yakın resim sergisi açmıştır. Dikmen, Kavak, Rosato, Primer şaraplarının üzerindeki suluboya resimler de Ege Aydan’a aittir.

Ege Aydan TV dizileri arasında ses getiren, Behzat Ç. adlı dizide, Behzat’ın abisi Şevket Ç. olarak oynadı. Asmalı Konak dizisinde de rol almıştır.

Ege Aydan, İpek hanımla evlidir ve bir oğlu vardır.

BUKET AKKAYA
Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Anasanat Dalı Sahne Tasarımı bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Aynı yıl İzmir Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tiyatro Tasarım bölümünde Uygulamalı dekor / maket yapımı dersleri verdi. (1997/2012)Halen İzmir Devlet Tiyatro’sunda Dekoratör olarak çalışmalarına devam etmektedir.