Dilek Türker, Devlet Desteğini Kınıyor ve Reddediyor!…

editor
165 Görüntülenme
Dilek Türker, Devlet Desteğini Kınıyor ve Reddediyor!…

Sanatçı Dilek Türker, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2016-2017 sezonu için özel tiyatrolara verilen desteği reddetti. Konu ile ilgili bir basın duyurusu gönderen Dilek Türker; Tiyatro Ayna olarak bu desteği kınadıklarını ve kabul etmediklerini bildirdi.

Dilek Türker’in hazırladığı basın duyurusu aşağıdaki gibidir.

Seyircimize ve Basına duyuru;

Tiyatro Ayna, 2016 – 2017 tiyatro sezonu için, Melisa Gürpınar’ın “İstanbul Gözleri Mahmur” oyunuyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yardım başvurusunda bulunmuştur.

Bakanlığın resmi internet sitesinde “Bakanlığımızdan Özel Tiyatrolara Destek” adlı başlıkla yapılan yardımı müjdeleyen yetkililer, 26 yıldır tiyatro yapan ve perdesini hiç kapatmayan Tiyatro Ayna’ya bu 13 kişilik, müzikli büyük prodüksiyon için 33.000 TL layık görmüşlerdir.

Günümüz şartlarında böyle bir prodüksiyonun bu rakamın en az 10 katına mal olacağı bu işi yapan herkes tarafından bilinmektedir.

Dahası, ağustos ayında yapılan başvurunun sonucu, nihayet 9 Aralık tarihinde, sezonun yarısı geçtikten sonra gelmiş olup, yerleşik olmayan bir tiyatrodan İstanbul şartlarında, haziran ayına kadar 20 oyun oynanması beklenmektedir. 20 temsil, hiç bir kültür merkezi ve tiyatro salonundan alabileceğimiz bir sayı olmamakla birlikte, zaten İstanbul sınırlarında belli yeterliliklere sahip bu kadar salon yoktur. Oyun bugün provaya girse en erken mart ayında prömiyer yapacaktır. Geriye kalan 3 ayda, 20 oyun oynanmasını beklemek gerçeklikten uzak ve umarsızcadır.

6 sezon önce bile 60.000 TL devlet yardımı alan Tiyatro Ayna olarak bilmekteyiz ki, bu umarsızlığın gerekçesi gayet açıktır: Muhalif bir tiyatroysanız, alay konusu olacak rakamları hak ediyorsunuz demektir. 26 yıldır sahneye taşıdığımız her eser muhalif sanat örneğidir. Bundan sonra da böyle olacaktır. Kimsenin şüphesi olamasın.

Ayrıca, Devlet yardımından yararlanan bütün tiyatrolar kamuya duyurulur. Bunu duyurmak yasal mecburiyettir. Kimin ne kadar destek aldığını bilmek, herkesin hakkıdır. Her sene açıklanan liste bu sene neden açıklanmamıştır? Yardım alan diğer tiyatrolar hangileridir ve ne kadar desteğe layık bulunmuşlardır?

Bütün bu bilgiler ışığında Dilek Türker – Tiyatro Ayna olarak, her sene “Rekor” diye adlandırılan bu yardımı(!) kınıyor ve reddediyoruz.

Seyircimiz ve biz daima aydınlık yarınlara inanmaktayız. Hiçbir ekonomik güçlük ve engelleme bizi yıldırmayacaktır. Tiyatro Ayna 2016 – 2017 sezonunda “Mustafa Kemal’le Bin Gün – Latife”, “Mutlu Ol Nazım” ve “Hadi Öldürsene Canikom” adlı oyunları ile seyircisiyle buluşacak ve tiyatrosunu yaşatmaya devam edecektir.

14.12.2016

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku